Cod portocaliu de caniculă în Ialomița, după un weekend cu val de căldură intens
Administrația Națională de Meteorologie a emis un nou cod portocaliu de caniculă, valabil de luni, 29 iunie, până miercuri, 1 iulie, care vizează și județul Ialomița.
Pentru duminică, 28 iunie, ANM a emis un cod galben valabil până luni, 29 iunie, ora 10, pentru Dobrogea și sud-estul Munteniei, zonă în care se află și județul Ialomița. Valul de căldură va persista, iar temperaturile maxime vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Noaptea va fi tropicală, cu minime între 19 și 21 de grade, mai ridicate, spre 23…24 de grade, pe litoral și în Delta Dunării.
Pentru același interval, a fost emis și un cod portocaliu de val de căldură intens și caniculă pentru Banat, Oltenia și cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei, cu maxime între 34 și 38 de grade.
Județul Ialomița este vizat și de un cod portocaliu de caniculă, valabil de luni, 29 iunie, ora 10, până miercuri, 1 iulie, ora 10, pentru Dobrogea și jumătatea estică a Munteniei, restul teritoriului fiind sub cod roșu.
Valul de căldură se va intensifica, va fi caniculă, iar indicele temperatură-umezeală va depăși din nou pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile maxime vor varia de la 32 de grade în Delta Dunării până la 38 de grade în restul zonelor, iar nopțile vor fi tropicale, cu minime între 20 și 24 de grade.
