Marți 23 iunie
Ziarul Obiectiv Ialomița | Știri locale din județul Ialomița
Meniu

Sediul Prefecturii Ialomița, eficientizat energetic prin PNRR

Publicat de Mihaela L.

Peste 85% din valoarea proiectului este reprezentată de fonduri europene, ceea ce clasează Instituția Prefectului Ialomița pe primul loc la nivel național în rândul prefecturilor în ceea ce privește ponderea finanțării europene într-un proiect de eficientizare energetică realizat prin PNRR

Sediu Nou Vechi Prefectura Ialomita

Conducerea Instituției Prefectului Ialomița a prezentat luni, 22 iunie, în cadrul unei conferințe de presă, rezultatele proiectului de renovare energetică a Palatului Administrativ al județului Ialomița, proiect derulat de Ministerul Afacerilor Interne în parteneriat cu Instituția Prefectului Ialomița, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Conferinta Presa Prefectura Ialomita

Prefectul județului Ialomița, Mihai Tănăsescu, a evidențiat impactul acestei investiții asupra activității instituției și asupra cetățenilor care îi trec zilnic pragul, susținând că deși a avut o contribuție modestă la implementarea acestui proiect se bucură că Ialomița a atras fonduri europene, iar acest proiect a fost finalizat cu succes.

„Această conferință de presă marchează un moment important pentru Instituția Prefectului, și anume finalizarea proiectului de creștere a eficienței energetice a Palatului Administrativ al județului Ialomița prin fonduri europene, prin PNRR. Poate pentru unele persoane acest proiect reprezintă cifre, date sau statistici. Pentru mine reprezintă un lucru mult mai simplu: o clădire mai modernă și costuri mai reduse pentru bugetul de stat”, a declarat prefectul.

Acesta a subliniat că modernizarea sediului contribuie la creșterea calității serviciilor oferite cetățenilor și demonstrează capacitatea administrației de a atrage fonduri europene pentru investiții concrete.

Mihai Tanasescu

„În această clădire trec zilnic cetățeni, antreprenori și reprezentanți ai instituțiilor publice. Mă bucur că am reușit să le oferim un spațiu adus la ultimele standarde de eficiență energetică și sustenabilitate și mă bucur cu atât mai mult că am reușit să facem asta cu ajutorul fondurilor europene”, a afirmat prefectul județului Ialomița. Mihai Tănăsescu.

Prefectul a mulțumit tuturor celor implicați în implementarea proiectului și a evidențiat contribuția persoanelor care au participat la elaborarea și promovarea documentației încă din fazele inițiale.

Invitat la conferință, Corneliu Alexandru, director adjunct al Direcției Generale pentru Relațiile cu Instituțiile Prefectului din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, a apreciat rezultatul investiției și profesionalismul echipei care a gestionat proiectul. Acesta a descris evenimentul drept „un moment de bilanț” pentru Instituția Prefectului Ialomița și a evidențiat parcursul dificil al proiectului.

„Demersurile au fost începute printr-un Program Operațional Regional care nu a avut o finanțare corespunzătoare, dar imediat după, împreună cu echipa, am reușit să ne conectăm la PNRR. Este adevărat că nu cu o sumă foarte mare, dar suficient cât să realizați cea mai modernă clădire pe care o știu eu din județul Ialomița”, a declarat Corneliu Alexandru.

Corneliu Alexandru a amintit că Ministerul Afacerilor Interne a atras aproximativ 100 de milioane de euro pentru 11 proiecte destinate instituțiilor prefectului din întreaga țară și a remarcat faptul că noul sediu al Instituției Prefectului Ialomița se ridică la nivelul celor mai reprezentative palate administrative din România.

„Pot să vă spun că a fost o mare provocare. Problema noastră era să terminăm la timp, să nu rămânem cu clădirea neterminată și să nu pierdem banii europeni. Ați reușit să demonstrați că aveți o echipă de profesioniști. Iar noul sediu arată superb. Vă încurajez să faceți tot ce puteți să atrageți noi fonduri europene să acoperiți poate și celelalte obiective ale Instituției Prefectului, cum sunt serviciile de pașapoarte, permisele, dar și pentru alte obiective de pregătire, digitalizare, interconectivitate cu celelalte structuri teritoriale ale autorităților publice, pentru că acesta este viitorul. (…) Vă adresez sincere felicitări pentru eforturile pe care le-ați depus”, a afirmat Corneliu Alexandru.

De asemenea, fostul prefect Gigi Petre a prezentat detalii despre forma inițială a proiectului, care cuprindea mai multe investiții decât cele realizate în etapa finanțată prin PNRR.

„Inițial, gândisem o perdea de panouri fotovoltaice în dreptul geamurilor, aplecate, ceea ce ar fi crescut puterea instalată și eficiența energetică. Era prevăzut și un lift exterior, iar odată cu liftul era prevăzută și mansardarea podului pentru transformarea acestuia într-o sală de ședințe de aproximativ 100 de locuri”, a explicat Gigi Petre.

Deși o parte dintre aceste componente nu au mai putut fi finanțate prin actualul program, fostul prefect a apreciat finalizarea investiției și beneficiile aduse instituției.

La rândul său, Ecaterina Popescu, unul dintre specialiștii implicați în elaborarea documentației, în prezent pensionată, a prezentat istoricul proiectului.

Potrivit acesteia, investiția a fost pregătită încă din anul 2018 prin Programul Operațional Regional, însă fondurile disponibile la acel moment nu au permis implementarea sa.

„Proiectul a avut mai multe componente, dar am rămas pe lista de așteptare din cauza fondurilor insuficiente. Ulterior, când a apărut PNRR, în 2022 am redepus documentația conform cerințelor programului «Valul Renovării»”, a declarat Ecaterina Popescu.

Ecaterina Popescu a explicat că anumite lucrări, precum realizarea liftului exterior, nu au mai fost eligibile pentru finanțare prin PNRR, însă proiectul a inclus toate intervențiile necesare pentru modernizarea energetică a clădirii.

„Am mers pe lucrări de renovare, anvelopare, reabilitare termică, instalații electrice, montarea a 121 de panouri fotovoltaice, panouri solare și pompe de căldură, pentru a asigura transferul unei clădiri construite în 1968, depășită moral, într-o clădire modernă, durabilă și aliniată obiectivelor strategice europene și naționale”, a precizat aceasta.

De asemenea, managerul proiectului, Ionuț Dumitrașcu, a prezentat principalele rezultate obținute în urma implementării investiției.

„Contractul de lucrări a fost semnat în data de 27 martie 2024, iar ordinul de începere a lucrărilor a fost emis la data de 8 aprilie 2024”, a precizat acesta.

În urma intervențiilor realizate, Palatul Administrativ a obținut certificatul de performanță energetică clasa A, iar indicatorii de eficiență au depășit semnificativ obiectivele asumate prin proiect.

Potrivit managerului de proiect, consumul de energie primară a fost redus de la 301,16 kWh/mp/an la 55,65 kWh/mp/an, ceea ce înseamnă o economie de aproximativ 245 kWh/mp/an, aproape dublă față de ținta stabilită inițial, de 128 kWh/mp/an.

De asemenea, producția de energie verde a depășit de peste două ori obiectivul prevăzut în documentația proiectului, fiind obținut un consum specific anual de 44,07 kWh/mp din surse regenerabile, comparativ cu pragul de 21 kWh/mp impus.

Un alt indicator important îl reprezintă reducerea emisiilor de carbon, care au scăzut de la 66,09 kg CO₂/mp/an la doar 7,6 kg CO₂/mp/an, depășind considerabil reducerea minimă obligatorie de 20,08 kg CO₂/mp/an.

Valoarea totală a proiectului se ridică la 14.933.274,32 lei, dintre care 12.704.516,17 lei reprezintă finanțare europeană nerambursabilă.

 „85,07% din valoarea proiectului este reprezentată de fonduri europene, ceea ce clasează Instituția Prefectului – Județul Ialomița pe primul loc la nivel național în rândul prefecturilor în ceea ce privește ponderea finanțării europene într-un proiect de eficientizare energetică realizat prin PNRR”, a subliniat Ionuț Dumitrașcu.