Consiliul Județean Ialomița alocă un milion de lei pentru sprijinirea a 20 de unități de cult din județ
Douăzeci de parohii și instituții bisericești din județul Ialomița vor beneficia de sprijin financiar din partea Consiliului Județean Ialomița, în urma unei solicitări înaintate de Episcopia Sloboziei și Călărașilor. Fiecare unitate de cult va primi câte 50.000 de lei pentru lucrări de construcții, reparații, restaurare sau pictură, valoarea totală a finanțării ridicându-se la un milion de lei.
Solicitarea a fost transmisă la începutul lunii iunie, iar fondurile au fost repartizate către parohii din cele trei protopopiate ale județului – Slobozia, Fetești și Urziceni.
Banii vor fi utilizați pentru proiecte diverse, de la consolidarea și reabilitarea unor lăcașuri de cult până la construirea de capele mortuare, clopotnițe sau realizarea unor lucrări de pictură în tehnica fresco.
În Protopopiatul Slobozia, sprijin financiar vor primi parohiile „Sfântul Evanghelist Matei” din Slobozia, „Sfântul Ierarh Nicolae” Amara I, „Sfântul Nicolae” Căzănești I, „Adormirea Maicii Domnului” Smirna (Grivița), „Sfântul Ierarh Nicolae” Stejaru (Perieți), „Sfânta Cuvioasa Parascheva” Gura Văii (Sudiți), „Sfântul Vasile cel Mare” Valea Ciorii și „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Nicolești (Miloșești).
În Protopopiatul Fetești, fondurile vor ajunge la Protoieria Fetești pentru lucrări la Așezământul Social „Sfântul Andrei”, precum și la Parohia „Adormirea Maicii Domnului” Fetești-Coloniști, Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Lăcusteni (Platonești), Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” Maltezi (Stelnica), Parohia „Sfântul Cuvios Sava Cel Sfințit” (Săveni) (Protopopiatul Fetești).
De asemenea, în Protopopiatul Urziceni vor beneficia de finanțare parohiile „Sfânta Treime” Urziceni, „Sfânta Cuvioasă Parascheva de la Iași” Drăgoești, „Adormirea Maicii Domnului” Bărcănești, „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” Dridu-Movila, „Sfânta Treime” Adâncata, „Sfântul Ierarh Nicolae” Sintești (Borănești) și Parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” Jilavele de Jos II.
Potrivit hotărârii adoptate de Consiliul Județean Ialomița, în cadrul ședinței ordinare din data de 25 iunie, unitățile de cult au obligația de a depune documentele justificative privind utilizarea sumelor primite până la data de 31 decembrie 2026.
„În numele Preasfinției Sale, transmit arhiereasca binecuvântare și, totodată, cuvântul nostru de mulțumire în numele tuturor comunităților parohiale care și anul acesta se bucură de atenția și mai ales de sprijinul dumneavoastră pentru aceste proiecte imperios necesare. Vă mulțumim”, a transmis preotul paroh Cristian Munteanu.
Legislația în vigoare permite autorităților locale să acorde fonduri pentru completarea resurselor financiare ale unităților de cult cu venituri reduse, precum și pentru proiecte de construire, restaurare și conservare a lăcașurilor de cult sau a bunurilor care fac parte din patrimoniul cultural național.
Reprezentanții administrației județene susțin că aceste finanțări contribuie atât la păstrarea patrimoniului religios și cultural al județului, cât și la îmbunătățirea condițiilor în care comunitățile locale își desfășoară activitățile spirituale și sociale.
