comenzi la domiciliu cliseru.ro

ACS Viitorul Urziceni, gazda Openului Ialomiţei, Ediţia a III-a

OBIECTIV IALOMITA
Publicat de Obiectiv Ialomița
16/02/2021 | SPORT

Şahul începe să devină unul dintre sporturile preferate de cât mai mulți copii şi adulţi deopotrivă, lumea fantastică a celor 64 de pătrăţele reuşind să atragă în acest weekend, 13 – 14  februarie 2021, numeroşi participanţi de la cluburile din ţară, la Openul Ialomiţei, ediţia a III-a, la Urziceni.

ACS Viitorul Urziceni a fost şi de această dată gazda şi organizatorul acestui concurs, aşa cum ne-a obişnuit, un concurs de şah clasic, open, ajuns la ediţia a III-a, care a reuşit să aducă la start 58 de jucători de la cluburi din Bucureşti, Iaşi,  Constanţa, Galaţi, Târgovişte, Craiova, Buzău, Ploieşti, Vaslui, Moreni, Sinaia, Slobozia şi Urziceni.

Concursul a avut loc la Vila Royal din municipiul Urziceni, iar organizatorii au reusit, din surse proprii, să asigure fondul de premiere, în valoare de 3.400 lei, şi buna desfaşurare a evenimentului în condiţii de siguranță împotriva coronavirusului.

Arbitrul şef al turneului, Enache Virgilius, împreună cu arbitri secunzi Jambă Alexandu, Păun Bogdan Andrei şi Ciobotaru Alexandru Vlad au asigurat, pe toată durata celor 6 runde desfăsurate în cele două zile, un arbitraj ferm şi profesionist.

În urma partidelor disputate cu concentrare şi bucurie deopotrivă, izvorâte din pasiunea faţă de sportul minţii, a fost stabilit clasamentul.

Locul I  – Andronescu Mădălin, A.C.S. Pheonix Buzău;

Locul II – Grigore Gigi, C.S. Alcor Bucureşti;

Locul III – Prisăcaru Ştefan Emilian, C.S. Sergentul Vaslui;

Locul IV – Veneţeanu Ion Cristian, A.C.S. Viitorul Urziceni;

Locul V – Ciubotariu Maricel A.C.S. Fianchetto Constanţa;

Locul I U2000 elo  – Carabă Alexandru, C.S. Alcor Bucureşti;

Locul I U1800 elo  – Aloman Daniel Ionuţ, A.C.S. Satori Art Slobozia;

Locul I U1600 elo  – Drăghici Matei Cezar, A.C.S. Satori Art Slobozia;

Locul I U16 ani – Vitan Rareş Mihai, A.C.S. Şah Chindia Târgovişte;

Locul I U12 ani – Dănilă Tudor Gabriel,  C.S. Universitar de Şah Bucureşti;

Locul I U10 ani – Tudor Henry Edward, A.C.S. Fianchetto Constanţa;

Locul I seniori 65 ani – Kutnik Alexandru Francisc,  A.C.S Sissa Constanţa.