Ziarul Obiectiv Ialomita > SPORT > Urziceni: Concursul de şah rapid „Liga Roială”, ajuns la cea de-a IV-a ediţie https://wp.me/p49Kdo-e9Z

Urziceni: Concursul de şah rapid „Liga Roială”, ajuns la cea de-a IV-a ediţie

ACS Viitorul Urziceni a fost organizatorul concursului de şah rapid „Liga Roială, ediţia a IV-a”, care a avut loc la Casa de Cultură a Sindicatelor din municipiul Urziceni, pe 27 iulie, datorită oamenilor pasionaţi de şah din acest oraş ialomiţean, cu sprijinul Consiliului Judeţean Ialomiţa.

Enache Virgilius Ionel, Jambă Alexandru şi Păun Bogdan Andrei sunt promotorii şahului de performanţă din Urziceni şi organizatorii acestui concurs care a adunat la start 36 de sportivi din România de la cluburi precum: ACS Viitorul Urziceni, ACS Satori Art Slobozia, CSM Bucureşti, CS Universitar de Şah Bucureşti, ACS Pheonix Buzău, SCM Gloria Buzău,CS Gambitul Damei Ploieşti, CS Universitar Ploieşti, CS Cimentul Bicaz, CS Otopeni, AC De Şah Cavalerul Sfântul Gheorghe, din Italia şi Republica Moldova.

Premiile acordate în urma celor şapte partide disputate au fost:

La general
Locul I – Capată Ion, legitimat în Italia, Locul II – Veneţeanu Ion, Viitorul Urziceni, Locul III – Dubic Roman, Pheonix Buzău, Locul IV – Gavrilă Petrişor, Gambitul Damei Ploieşti, Locul V – Dobre Mihai, Pheonix Buzău, Locul VI – Popovici Cristinel, Satori Slobozia.

Categoria U 2000
Locul I – Iustin Sliviu, Gloria Buzău, Locul II – Bejan Sergiu, Republica Moldova, Locul III – Chesa Viorel, CS Universitar Ploieşti.

Categoria U 1800
Locul I – Groapă Aurelian, CS Cimentul Bicaz, Locul II – Volovici Radu Maxim Cristian, CS Universitar de șah Bucureşti, Locul III – Oltenescu Georgeta Costina, SCM Gloria Buzău.

Categoria U 1600
Locul I – Crăciun Sasha Matei, CS Otopeni, Locul II – Iosif Constantin, Satori Slobozia, Locul III – Calcea Ioan,Cavalerul Sf. Gheorghe.

Categoria U1400
Locul I – Garofide Petre, Viitorul Urziceni, Locul II – Bobu Ştefan Valentin, Satori Slobozia, Locul III – Iordăchescu George Matei, Gloria Buzău.

Categoria U1200
Locul I –Chesaru Ioan Constantin, Satori Slobozia.
Veterani – Moldoveanu Paul, Pheonix Buzău.

Categoria Fete U14
Locul I – Nicolae Daria Ştefania, Satori Slobozia

Categoria Fete U12
Locul I – Drăghici Cristiana Maria, Satori Slobozia