Ziarul Obiectiv Ialomita
Ziarul Obiectiv Ialomita

Știri locale Ialomița

Ziarul Obiectiv Ialomita
  • OBIECTIV IALOMIȚA
  • Infotrafic
    • Anunțuri
  • Anunțuri și Informaţii Utile
  • Lege şi Ordine
  • Locuri de muncă
  • Locale Ialomița
  • Evenimente
  • Politică
  • Vremea
  • Magazin
    • Stiri nationale
    • No comment

Slobozia: Polițiștii locali au identificat 9 persoane care, sosite din străinătate, nu erau luate în evidență, pentru monitorizare

Publicat de Obiectiv Ialomita
24/03/2020 | Locale Ialomita
publicitatecliseru

Începând din ultima săptămână, în contextul situației de urgență statuate prin Decretul nr. 195/16 martie 2020, instituția noastră se supune prevederilor OMAI nr. 44/19.03.2020 care vizează operaționalizarea conducerii poliției locale de către structurile MAI și a fost angrenată în acțiuni care au legătură cu situația nou creată.

Astfel, polițiștii locali au identificat 9 persoane care, sosite din străinătate, din țări aflate deja în centrul atenției ca urmare a infectării cu coronavirus, nu erau luate într-o evidență în vederea preluării în monitorizare.

publicitatepmp schengen

Într-o acțiune care se află încă în continuă derulare, au fost transmise deja 84 de notificări semnate de către primarul municipiului în calitatea sa de președinte al Comitetului Local pentru Situații de Urgență, către persoane care, trecând prin vamă la intrarea în țară, au dat declarație pe proprie răspundere privind țara din care vin și adresa la care își vor petrece perioada de izolare la domiciliu, așa cum impun regulile le acest moment. De asemenea, începând încă din 14 martie, s-a efectuat monitorizarea persoanelor izolate la domiciliu, în baza listelor comunicate de către ISU Ialomița.

În același timp, în acțiunile derulate pe raza municipiului de către întreg sistemul Poliție Națională-Jandarmerie-Poliție Locală, polițiștii noștri locali au participat și la punerea în practică a tuturor măsurilor de informare și prevenire a populației asupra infectării cu coronavirus. Aceste acțiuni s-au concretizat prin:

-transmiterea către unitățile comerciale cu un trafic mai intens de cumpărători, de pliante cu un conținut pe această temă de actualitate,
-urmărirea respectării obligației de suspendare a activității unităților cu profilul de activitate prevăzut la art. 1 și 2 ale OM nr. 1/17.03.2020 ( alimentație publică, activități culturale, sportive, religioase, îngrijire personală etc ),

-monitorizarea tronsoanelor de drum național pe zonele de intrare/ieșire din municipiu, care fac parte din traseele de deplasare a autovehiculelor de transport internațional de persoane, în încercarea de a identifica pe acei concetățeni care revin acasă și trebuiesc luați în evidență.

-transmiterea, zi sau noapte, prin intermediul instalațiilor acustice ale mașinilor de patrulare, a mesajelor sonore de informare și avertizare ce vizează aplicarea măsurilor sanitare, a celor de izolare la domiciliu, de evitare a aglomerărilor de persoane și de limitare a deplasărilor.

Este de semnalat faptul că în noaptea de 23/24 martie, polițiștii locali au aplicată o primă sancțiune pentru încălcarea prevederilor art. 5 din OM nr. 2/21.03.2020, care interzice circulația persoanelor în intervalul orar 6.00 – 22.00 fără motivele întemeiate enumerate la lit. a-e ale aceluiași articol.

Făcând toate demersurile pentru a asigura protecția angajaților noștri, suntem permanent în acțiune, angrenându-ne în toate acțiunile care au ca scop protejarea concetățenilor noștri și limitarea pe cât posibil a impactului negativ al actualei pandemii.

POLIȚIA LOCALĂ SLOBOZIA | DIRECTOR, Ing. Laurențiu Abaza
Distribuie
Coronavirus (COVID-19)izolare la domiciliumonitorizarepolitia locala Sloboziaslobozia

Articole recente:

Biserica De Lemn

Lucrările de restaurare a Bisericii de lemn „Sf. Nicolae” din Slobozia au fost finalizate

🟠 Obiectiv Ialomita | 26.03.2023 | Locale Ialomita
➡️ Citeşte
apa potabila

Atenție, se oprește apa în orașul Căzănești!

🟠 Obiectiv Ialomita | 26.03.2023 | Anunturi - Info Utile
➡️ Citeşte
Jandarmeria Ialomita

Jandarmeria Ialomița suplimentează efectivele angrenate în misiuni în acest final de săptămână

🟠 Obiectiv Ialomita | 24.03.2023 | Lege si Ordine
➡️ Citeşte
DSVSA IALOMIȚA

Transport ilegal de animale, identificat pe raza municipiului Slobozia

🟠 Obiectiv Ialomita | 24.03.2023 | Locale Ialomita
➡️ Citeşte
Caravana Smurd Ajunge In Judetul Ialomita

Caravana SMURD ,,Fii pregătit!” și  Centrul mobil de instruire a populației pentru răspuns la situații de urgență ajung în județul Ialomița!

🟠 Obiectiv Ialomita | 24.03.2023 | Lege si Ordine
➡️ Citeşte
Consiliul Judetean Ialomita

Comunicat convocare ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița – 29.03.2023

🟠 Obiectiv Ialomita | 23.03.2023 | Anunturi - Info Utile
➡️ Citeşte

🟠 Vezi mai multe ştiri din Ialomiţa ➡️

Locuri de muncă Ialomița.
AJOFM Ialomița. Vezi detalii
Program de gardă farmacii,
Slobozia, luna MARTIE 2023

Marsul Pentru Viata
Reclama Piese Camioane
Reclama Personalizari
ziare.org   ziare & stiri
  • Termeni și condiții
  • Politica de Confidențialitate
  • Obiectiv Ialomița utilizează cookies. Află mai multe
  • Contact

Detalii Trafic obiectiv.net

Facebook Instagram Twitter Youtube
Ziarul Obiectiv Ialomita © 2011 - 2021 | obiectiv.net