Vineri 12 iunie
Ziarul Obiectiv Ialomița | Știri locale din județul Ialomița
Meniu

Ialomițenii au votat, în majoritate, cu George Simion – 55,54%. Nicușor Dan a obținut 44,46%

Publicat de Mihaela L.

Din cei  113.650 de ialomițeni care au votat duminică, 18 mai,  în cel de-al doilea tur al alegerilor prezidențiale,  62.407 (55,54%) au votat pentru George Nicolae Simion, iar 49.965 (44,46%) pentru Nicușor Daniel-Dan.

Din cele 66 de localități din județ, doar patru au  votat în majoritate cu Nicușor Dan, printre care municipiile Slobozia(56,96%) și Urziceni (56,44%). De asemenea, în comunele Gheorghe Doja și Buești, Nicușor Dan a obținut procente puțin peste 50%.

Procente foarte mari pentru George Simion au fost înregistrate în Bordușani (75,55%), Făcăeni (72,59%),  Axintele (71,08), Cocora (70,42%). În toate celelalte localități, George Simion a obținut procente peste 50%