Rezultatele concursurilor “Prietenii Pompierilor” şi “Cu viaţa mea apăr viaţa”

Luni, 19 mai, la concursul „Prietenii Pompierilor”, ce s-a adresat elevilor din clasele V – VIII, s-au înscris 8 echipe de băieţi/mixt şi 4 echipe de fete, reprezentante ale şcolilor din Slobozia, Feteşti şi Amara.

Probele de concurs la care şi-au demonstrat abilităţile au fost: Proba teoretică, Proba de îndemânare „Pista cu obstacole” şi Proba „Ştafeta de 400 m cu obstacole”.

Echipele care au ocupat primele trei poziţii din clasament au fost:

BĂIEŢI/MIXT

Locul I – Echipaj mixt de la Şc. Gimnazială “George Vâlsan” din Amara;

Locul II – Echipaj băieţi de la Lic. Tehnologic de Industrie Alimentară din Feteşti;

Locul III – Echipaj mixt de la Liceul de Arte “Ionel Perlea” din Slobozia.

FETE

Locul I – Şc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” din Feteşti;

Locul II – Şc. Gimnazială „Mihai Viteazul” din Feteşti;

Locul III – Lic. Tehnologic de Industrie Alimentară din Feteşti.

În ceea ce priveşte concursul „Cu viaţa mea apăr viaţa”, acesta s-a adresat elevilor din clasele V – VIII şi IX – XI, iar la start s-au înscris 29 de echipaje de la unităţi de învăţământ din judeţul Ialomița.

În cadrul concursului, echipele au fost supuse unei probe teoretice din domeniul protecţiei civile şi la două probe practice, transportul asistat al unui accidentat aşezat pe targă pe distanţa de 50 m şi deplasarea cu masca pe figură într-un raion cu obstacole, ce se presupune a fi contaminat.

După parcurgerea probelor, echipele care au ocupat primele trei locuri au fost următoarele:

Gimnaziu

BĂIEŢI/MIXT

Locul I  – Echipaj mixt de la Şc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” Feteşti;

Locul II – Echipaj băieţi de la Şc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” Feteşti;

Locul III – Echipaj mixt de la Seminarul Teologic Slobozia;

FETE

Locul I  – Şc. Gimnazială “Mihai Viteazul” Feteşti;

Locul II – Şc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” Feteşti;

Locul III – Şc. Gimnazială „George Vâlsan” Amara

Liceu

BĂIEŢI/MIXT

Locul I  – Echipaj mixt de la Liceul Tehnologic „Al. I. Cuza” Slobozia;

Locul II – Echipaj mixt de la Liceul de Artă „I. Perlea” Slobozia;

Locul III – Echipaj băieţi de la Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară Feteşti.

FETE

Locul I – Liceul Tehnologic “Areta Teordorescu” Griviţa;

Locul II – Liceul de Artă „Ionel Perlea” Slobozia;

Locul III – Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară Feteşti.

Felicitări atât echipelor câştigătoare cât şi celor participante la faza judeţeană desfăşurată în acest an!