Câștigătorii Festivalului judeţean de folclor “Zărzărică, zărzărea”

Festivalul judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“, organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa, şi-a încheiat vineri, 17 iunie 2016, cea de-a XXIV-a ediţie, printr-un spectacol-concurs desfăşurat în localitatea Făcăeni.

Au participat interpreţi şi formaţii artistice din localităţile Albeşti, Borduşani, Căzăneşti, Ciochina, Coşereni, Făcăeni, Gura Ialomiţei, Giurgeni, Jilavele, Luciu, Malu, Mihail Kogălniceanu, Orboeşti, Reviga, Săveni, Sudiţi, Slobozia, Sfântu Gheorghe, Ţăndărei, Vlădeni.

Juriul care a apreciat evoluţia concurenţilor a fost format din: dr. Cristian Obrejan (director al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa), Marian Rusu (profesor coregraf la Şcoala Populară de Arte din Brăila), dr. Virgil Iaru (profesor Liceul de Arte „Ionel Perlea“ Slobozia), Nelu Polizu (profesor Palatul Copiilor Slobozia), Cătălin Stanciu (Preot Inspector Eparhial Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor), Clementina Tudor (corespondent Radio România Actualităţi).

Jurizarea s-a făcut pe cele cinci secţiuni ale festivalului: solişti vocali, secţiune instrumentală, grupuri vocale, dansuri populare, grupuri folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice, acordându-se următoarele premii:

Secţiunea solişti vocali:

Categoria de vârstă: 8 – 14 ani

Premiul I:

  • Dumitraşcu Nicole (Slobozia)
  • Simoiu Elena (Slobozia)

Premiul al II-lea: Toma Ana Maria (Orboești)

Premiul al III-lea:

  • Gheorghiță Iuliana (Slobozia)
  • Nădrag Alina (Slobozia)

Mențiuni:

  • Manea Cristian (Gura Ialomiței)
  • Bălașa Bianca (Țăndărei)
  • Stan Larisa (Slobozia)

Categoria de vârstă: 14– 35 ani 

Premiul I:

  • Ghica Mihaela (Slobozia)
  • Bazac Daniela (Slobozia)

Premiul al II-lea: Nichifor Nadejda (Slobozia)

Premiul al III-lea:

  • Ochiverzi Simona (Slobozia)
  • Grigore Iulia (Sfântu Gheorghe)

Mențiune: Năstăsoiu Evelina (Orboești)

Secţiunea instrumentală:

Premiul I:

  • Zamfir Petre (acordeon) (Făcăeni)
  • Taraf (Reviga)

Premiul al II-lea: Tudoran Gheorghe (fluier, ocarină, caval) (Reviga)

Secţiunea grupuri vocale:

Premiul I: Grup vocal folcloric bărbătesc (Mihail Kogălniceanu)

Premiul al II-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc (Giurgeni)

Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric feminin (Borduşani)

Secţiunea dansuri populare:

Premiul I:

  • Formaţia de dansuri populare mixte copii (Săveni)
  • Formația de dansuri populare mixte (Făcăeni)

Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Giurgeni)

  • Formația de dansuri populare mixte (Reviga)

Premiul al III-lea:

  • Formaţia de dansuri populare mixte (Coşereni)
  • Formaţia de dansuri populare mixte (Vlădeni)
  • Formaţia de dansuri populare mixte (Căzănești)

 

Secţiunea grupuri  folclorice tradiţionale:

Premiu special: Grupul folcloric tradiţional Borduşani (obicei – „Nunta“)

Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat solistului vocal Ionuț Cocoș (Vlădeni).

Juriul a decis şi acordarea următoarelor premii speciale:

Grup vocal copii – Școala „Sf. Andrei“ (Slobozia)

Grup vocal copii „Sătucul“ (Gura Ialomiței)

Formația de dansuri populare mixte copii (Luciu)

Formația de dansuri populare mixte copii (Coșereni)

Formația de dansuri populare mixte copii (Jilavele)

Formația de dansuri populare mixte copii (Sudiți)

Grup instrumental de mandoline copii (Giurgeni)

Grup instrumental copii – viori și fluiere (Albești)

Festivalul s-a încheiat cu un spectacol oferit de ansamblul folcloric „Mugurelul“ din Reviga (câştigătorul ediţiei XXIII), orchestra „Doina Bărăganului” a Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi soliştii Adrian Măcianu şi Nicoleta Rădinciuc Vlad.