Ziarul Obiectiv Ialomita
Ziarul Obiectiv Ialomita

Știri locale din județul Ialomița

  • HOME
  • Infotrafic
    • Anunțuri
  • Anunțuri și Informaţii Utile
  • Lege şi Ordine
  • Locuri de muncă
  • Locale Ialomița
  • Evenimente
  • Politică
  • Vremea
  • Magazin
    • Stiri nationale
    • No comment

Boboteaza a fost sărbătorită și la Fetești

Publicat de Obiectiv Ialomita
7 ianuarie 2013, 9:18 PM

Pe 6 ianuarie, ortodocşii au sărbătorit Botezul Domnului, cunoscut în popor sub numele de Bobotează. În foarte multe localități au fost organizate manifestări legate de această mare sărbătoare, printre acestea aflându-se Primăria și Consiliul Local Fetești.

La inițiativa primarului Gheorghe Catrinoiu și cu sprijinul partenerilor au fost organizate duminică, 6 Ianuarie 2013, primul mare eveniment al anului ocazionat de Bobotează.

Boboteaza Fetesti Manifestările au început în jurul orei 10.30 cu “botezul” cailor la Biserica Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril, după care participanții s-au deplasat la Stadionul din Parcul Mare, unde au avut loc un concurs cu trei probe și anume: „Cel mai frumos atelaj” (27 concurenți), „Cal și călăreț” (18 concurenți) si “Tracțiune” (9 concurenți).

În urma jurizării, câștigătorii celor trei probe au fost: „Cel mai frumos atelaj”: – Locul I – Ureche Marius;  Locul II – Popescu Marian și Locul III – Simion Florin; II. „Cal și călăreț”: – Locul I – Popescu Silvia; – Locul II – Greblă Silviu; Locul III – Gabi Zanet;

La proba de tracțiune, câștigătorul a fost Marian Ureche (17,03 secunde –  50 m).

Boboteaza Fetesti1Juriul a fost format din trei membrii  (Georgescu Valentin, Cazan Beatrice și Năstase Tudor – medici veterinari), iar premiile au constat în harnașamente pentru cai și diplome.

Concurenții și spectatorii s-au deplasat apoi pe malul Brațului Borcea (la Pensiunea ”La Popescu”) pentru aruncarea și scoaterea crucii din apă.

Dintre cei șapte tineri care au cutezat să intre în apă să recupereze crucea aruncată de către preotul Iliescu Nicolae, Martinescu Florin a fost cel care a reușit. Acesta dar și ceilalți tineri au fost premiați de către administrația locală.

 

 

Știri recente:

Ziua europeană de prevenire a furturilor din locuință. Activități informativ-preventive pe raza municipiului Slobozia.
Slobozia: Freeland Festival 2025 – Viitorul e aici!
AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți
Consiliul Județean Ialomița a predat al doilea lot de microbuze electrice
Fetești: Percheziții pentru furt de cablu electric – două persoane au fost reținute
Vezi mai multe ştiri din Ialomiţa ➡️

Program de gardă farmacii,
Slobozia, luna IUNIE 2025
Rețele Electrice România: întreruperi programate, Ialomița, 16 - 20 IUNIE
Agrichim

Adi Ecoo 2009 - Colectare Selectiva

Diami


Telefonul Varstnicului

ziare.org   ziare & stiri
  • Termeni și condiții
  • Politica de Confidențialitate
  • Obiectiv Ialomița utilizează cookies. Află mai multe
  • Contact
Facebook Twitter Youtube Instagram
Ziarul Obiectiv Ialomita © 2011 - 2025 | obiectiv.net