Ziarul Obiectiv Ialomita
Ziarul Obiectiv Ialomita

Știri locale din județul Ialomița

  • HOME
  • Infotrafic
    • Anunțuri
  • Anunțuri și Informaţii Utile
  • Lege şi Ordine
  • Locuri de muncă
  • Locale Ialomița
  • Evenimente
  • Politică
  • Vremea
  • Magazin
    • Stiri nationale
    • No comment

Inspectoarea de la Prestații Sociale, care și-a însușit bani din alocații și pensii, trimisă în judecată

Publicat de Obiectiv Ialomita
8 aprilie 2015, 1:46 PM

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a inculpatei STROE CLEOPATRA MARIA, inspector în cadrul AGENȚIEI JUDEȚENE PENTRU PLĂȚI ȘI INSPECȚIE SOCIALĂ IALOMIȚA sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de abuz în serviciu și uzurparea funcției.

În fapt, în perioada 2010-2015, în calitate de inspector în cadrul Agenției Județene pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, și-a îndeplinit în mod defectuos atribuțiile de serviciu și a relocat și plătit în mod necuvenit către conturile bancare ale membrilor familiei sale (soț, soră, fiică) drepturile asupra unor sume de bani ce li se cuveneau unor terțe persoane provenite din diferite prestații sociale (alocații, pensii și alte astfel de sume), valoarea totală a prejudiciului produs fiind de 80.219 lei.

Facem precizarea că această etapă a procesului penal, respectiv trimiterea în judecată, reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale și trimiterea rechizitoriului la instanță spre judecare, situație care nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.

AJPIS ialomita parchet slobozia Stroe Cleopatra Maria

Știri recente:

Ialomițenii au votat, în majoritate, cu George Simion – 55,54%. Nicușor Dan a obținut 44,46%
Alegeri prezidențiale 2025 – turul II:  51,70% dintre ialomițeni s-au prezentat la vot, mai mulți decât în primul tur
CCJ Ialomiţa – Declarație sâmbătă, 17 mai 2025, ora 21.00
Ialomița: Percheziții domiciliare desfășurate de polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase
Traficant internațional de droguri de risc, prins de polițiști, în flagrant delict, la Urziceni
Vezi mai multe ştiri din Ialomiţa ➡️

Program de gardă farmacii,
Slobozia, luna MAI 2025
agrichim>
Diami
Telefonul Varstnicului
ziare.org   ziare & stiri
  • Termeni și condiții
  • Politica de Confidențialitate
  • Obiectiv Ialomița utilizează cookies. Află mai multe
  • Contact
Facebook Twitter Youtube Instagram
Ziarul Obiectiv Ialomita © 2011 - 2025 | obiectiv.net