Vineri 12 iunie
Ziarul Obiectiv Ialomița | Știri locale din județul Ialomița
Meniu

 37 de kg de pește confiscate de polițiștii ialomițeni

Publicat de Razvan M.

În cursul zilei de 05 martie, în jurul orei 13:30, polițiștii din cadrul Secției nr. 3 Poliție Rurală Stelnica au depistat în flagrant, în comuna Movila, un bărbat, în vârstă 41 de ani, din orașul Hârșova în timp ce transporta într-un autoturism pește din specia caras.

Peste Confiscat

În urma verificării autovehiculului, polițiștii au constatat faptul că în interiorul acestuia se aflau 37 de kilograme de pește, fără a deține documente de proveniență.

Întreaga cantitate de pește a fost predată către o societate de profil, în vederea valorificării.

În cauză s-a întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracţiunii de ”deținerea, transportul sau comercializarea fără documente legale a peștelui și a altor viețuitoare acvatice”.

sursa: IPJ Ialomița