Ziarul Obiectiv Ialomita > Evenimente > 10 pentru Ialomița https://wp.me/p49Kdo-dxT

10 pentru Ialomița

100 de persoane care s-au evidențiat prin excelență și performanță și au dobândit o recunoaștere pe plan județean, din 10 domenii, au fost premiate joi, 28 martie, în cadrul unui eveniment desfășurat în premieră în județul Ialomița.

Evenimentul de decernare a plachetei de onoare ”10 pentru Ialomița” personalităților nominalizate,  precum și a trofeului ”Personalitatea Județului Ialomița” s-a desfășurat în sala ”Europa” a Consiliului Județean Ialomița, proiectul fiind inițiat anul trecut, de către Consiliul Județean, în contextul celebrării Centenarului Marii Uniri.

 „10 pentru Ialomița” a adus laolaltă profesori, medici, sportivi, oameni de afaceri, primari, foști prefecți sau președinți de consiliu județean, fermieri, poeți, scriitori, artiști și oameni care au contribuit, prin activitatea lor, la binele comunității, la păstrarea tradițiilor, la creșterea vizibilității județului, atât în țară cât și în străinătate.

Așadar, au fost nominalizate câte zece persoane din zece domenii, respectiv administrație publică, educație, sănătate, cultură, sport, mediul de afaceri, agricultură, devotament pentru comunitate, promovarea tradițiilor, societatea civilă.

Evenimentul a fost unul emoționant pentru majoritatea celor prezenți, mulți neașteptându-se ca, după ani de muncă, să le fie recunoscut efortul, chiar și simbolic. Au existat, însă, și persoane care nu au răspuns invitației, din diverse motive, unii având, însă, mesaje de mulțumire transmise organizatorilor sau și-au trimis înlocuitori.

Organizatorii au anunțat faptul că anul viitor cei premiați acum vor face parte din comisiile care vor decide câștigătorii, astfel că vor exista mai puțini nemulțumiți de alegerile făcute.

Programul artistic al serii a fost deschis de Valentin Albeşteanu, precedat de Doina Bărăganului prin dansuri populare şi orchestra cu Tiţa Ştefan şi Nicolae Rotaru, iar în încheiere au cântat Valentin Albeşteanu şi Miruna Ionescu.

Cei 10 premiați, din cele 10 domenii sunt:

Domeniul „Administrație publică”: Dinu Valere – primarul comunei Giurgeni, Ion Drăgușin – primarul comunei Bucu, Grigore Tudor – primarul comunei Axintele, Valeriu Mihai – primarul comunei Movila, prefectul județului, Gigi Petre, Maria Petre – ex-vicepreședinte al CJ și ex-europarlamentar, Grigore Popa – primarul comunei Gârbovi, Nuți Roșu – primarul comunei Făcăeni, Constantin Sava – primarul municipiului Urziceni, Gheorghe Savu – fost prefect și președinte al CJ Ialomița.

Domeniul „Agricultură”: Gheorghe Alexandru (Somalex), Valerie Bulibașa (Tritipan), Carol Costandache (SC Costandache Com), Marin Nedu (Miracom), Viorel Nica (Agrichim Fetești), Ștefan Poienaru (Agrofam Holding Fetești), Nicolae Sitaru (SC Elsit Com SRL Ciochina), Dumitru Stănoiu (Avicola Slobozia), Nicușor Șerban (Agroserv Măriuța Drăgoești), Constantin Ioan Văduva (SC Impex Agrorep Țăndărei).

Domeniul „Cultură”: Alexandru Buleandră (scriitor), Mirella Bunoaica (soprană), Răzvan Ciucă (muzeograf), Șerban Codrin (scriitor), Ariadna Lowendal Dănilă (chimist), Adina-Elena Pintilie (regizor-scenarist), Elena Rența (arheolog), Marius Stan (fizician, scriitor), Nicolae Stan (filozof, scriitor), Marian Ștefan (istoric-scriitor).

Domeniul „Devotament pentru societate”: Gheorghe Andrei (Giurgeni), Vasile Berbecel (Smirna), Gheorghe Rafail Mâț (Slobozia), Gheorghe Preda (Fetești), Marian Simion (Slobozia), Ionelia Șerban (Stelnica), Constantin Ștefan (Slobozia), Constantina Ștefan (Broșteni), Mihai Vișoiu (Amara), Rodica Zainea (Bordușani).

Domeniul „Educație”: Dumitru Cioboată (profesor matematică – Liceul de Arte Slobozia), Paul Frâncu (profesor fizică – Colegiul Național Mihai Viteazul Slobozia), Gabriel Ioniță (profesor matematică – Școala Gimnazială Sf. Andrei Slobozia), Ioana Istrate (profesor chimie – Colegiul Național Mihai Viteazul Slobozia), Ion Neculae (învățător – Școala nr. 3 Slobozia), Nicolae Papacu (profesor matematică Colegiul Național Mihai Viteazul), Roxana Pîrvu (profesor biologie – Liceul Carol I Fetești), Ciprian-Viorel Rădulescu (profesor biologie – Colegiul Grigore Moisil Urziceni), Alecsandru Știucă (profesor de limba și literatura română Colegiul Național Mihai Viteazul Slobozia), Aurel Zaharia (profesor pedagogie Liceul Pedagogic Matei Basarab Slobozia).

Domeniul „Mediu de afaceri”: Mitru Crișan (Teletext), Ion Drăgoi (Petstar), Corneliu Dragomir (Oyl Company), Petruț Martinescu (Martplast), Răzvan Mocanu (AGFD Țăndărei), Bogdan Negulescu (Expur), Dan Pavunev (Midas), Dumitru Pop (Orion), Alexandru Țintă (Premier), Valerică Turcu (Admet).

Personalități din domeniul promovării tradițiilor populare: Valentin Albeșteanu, Meltiade Bolocan, Mihai Casian, Viorica Croitoru Capbun, Fănica Gherghe, Nicușor Iancu, Cristian Obrejan, Nicolae Rotaru, Victor Simion, Tița Ștefan.

Domeniul „Sănătate”: Paraschiva Cornea (medic primar medicină de familie – măicuță), Gabriela Dumitru (medic neonatologie Spital Județean de Urgență Slobozia), Gheorghe Hoinaru (medic neonatologie Spital Județean de Urgență Slobozia), Gheorghi-Dimitrievici Jardan (medic primar chirurgie generală Spitalul municipal Urziceni), Gheorghe Lăzărescu (medic oncologie Spitalul Județean de Urgență Slobozia), Tudor Panțuru (medic primar chirurgie Spitalul Județean de Urgență Slobozia), Alexandrina Popescu (medic primar medicină de familie, medic pediatru), Vasilica Popescu (medic ATI Spitalul Județean de Urgență Slobozia), Alexandra Stremțeanu (medic șef secția pediatrie Spitalul municipal Fetești), Nina Precup Vâlcea (medic pediatrie Spitalul Județean de Urgență Slobozia).

Personalitățile din societatea civilă nominalizate sunt: George Călin (Societatea Culturală Apollon Urziceni), Aurelia Ciupercă (Asociația E pluribus unum), Eliad Dobrinescu (Asociația Montan-Club Excelsior), Victorina Aprilia Gălbenuș (Asociația generală a cadrelor didactice Slobozia „Dăscălimea română”), Marius Istrate (Fundația New Life Amara), Camelia Malama (Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați), George Răican (Asociația Copiilor cu Autism, filiala Fetești), Nicolae Soare (Societatea Națională de Cruce Roșie – Ialomița), Paraschiv Stan (Asociația Națională a Surzilor, filiala Ialomița), Cristian Antonio Ursu (Asociația Club Sportiv Satori-Art Slobozia).

Domeniul „Sport”: Vasile Andrei (Lupte libere și greco-romane), Florentin Alin Badea (scrimă), Vasile Bratu (fotbal), Tudorița Chidu (atletism), Romulus Costel Grasu (atletism), Adrian Mihalcea (Fotbal), Ion Neacșu (antrenor atletism), Răducanu Necula (Rică Răducanu – fotbal), Andrei Prepeliță (fotbal), Iulian Robert Teodosiu (scrimă).

De asemenea, Preasfințitul Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a fost nominalizat de Consiliul Județean Ialomița drept ”Personalitatea Județului Ialomița”.