Miercuri 17 iunie
Ziarul Obiectiv Ialomița | Știri locale din județul Ialomița
Meniu

Urziceni: Bărbat reținut și pus sub control judiciar pentru acte de violență în familie

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni efectuează cercetări într-un dosar penal deschis sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie, cu un bărbat pus sub control judiciar, după ce acesta și-ar fi agresat fizic mama.

La data de 18 ianuarie, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Urziceni au fost sesizați cu privire la faptul că, o femeie ar fi fost agresată fizic în timp ce se afla la adresa de domiciliu din municipiul Urziceni.

Din verificările efectuate de polițiști s-a stabilit faptul că, pe fondul consumului de alcool, un bărbat, de 46 de ani, și-ar fi agresat fizic mama, o femeie de 81 de ani, în timp ce se aflau într-un imobil din municipiul Urziceni, provocându-i acesteia suferințe fizice.

În cauză, polițiștii au dispus măsuri de protecție a persoanei vătămate, dar și continuarea urmăririi penale pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie.

Pe baza materialului probator, față de bărbatul agresiv a fost dispusă măsura reținerii pentru o perioadă de 24 de ore, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al inspectoratului.

Având în vedere faptul că bărbatul și-a mai agresat mama în cursul anului 2025, iar ulterior a încălcat ordinul de protecție ce fusese emis pe numele său, la data de 19 ianuarie, a fost prezentat de procurorul de caz în fața judecătorului de drepturi și libertăți, fiind pus sub control judiciar, pentru o perioadă de 60 de zile.

Cercetările, în acest caz, sunt continuate de polițiști, sub coordonarea unității de parchet competente, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a avut loc incidentul și dispunerea măsurilor legale la finalizarea anchetei.

sursa: IPJ Ialomița