Marți 16 iunie
Ziarul Obiectiv Ialomița | Știri locale din județul Ialomița
Meniu

Urban SA Slobozia va lansa proiectul „EPURAREA VERDE”, acțiune de  plantare de arbori în incinta Stației de Epurare

Publicat de Razvan M.

În toamna acestui an, S.C. Urban S.A. Slobozia va lansa proiectul „EPURAREA VERDE”, acțiune de  plantare de arbori în incinta Stației de Epurare a municipiului Slobozia.

Epurarea Verde

Această acțiune de plantare a arborilor în incinta Stației de Epurare a municipiului Slobozia este primul proiect de acest tip, inițiat și finanțat în totalitate de S.C. URBAN S.A. SLOBOZIA.

Direcția Silvică Ialomița a pus la dispoziție speciile de arbori care pot fi plantați în această perioadă a anului și care se pretează solului existent: puieți Salcie, puieți Simbovina, Tilia Tomentosa, Stejar roșu.

„Vă vom anunța cu exactitate perioada în care se va demara acțiunea, la care vă așteptăm  pe toți cei care doriți să contribuiți la înfrumusețarea peisajului Stației de Epurare. Fiecare arbore plantat va avea efecte benefice asupra mediului, contribuie la ionizarea și împrospătarea aerului, deține funcții estetice și recreative de care se vor bucura toți cetățenii municipiului Slobozia”, au precizat reprezentanții Urban SA Slobozia.