Ziarul Obiectiv Ialomita
Ziarul Obiectiv Ialomita

Știri locale Ialomița

Ziarul Obiectiv Ialomita
  • OBIECTIV IALOMIȚA
  • Infotrafic
    • Anunțuri
  • Anunțuri și Informaţii Utile
  • Lege şi Ordine
  • Locuri de muncă
  • Locale Ialomița
  • Evenimente
  • Politică
  • Vremea
  • Magazin
    • Stiri nationale
    • No comment

Trofeul „Ionel Perlea”, ediția XXXI, a fost adjudecat de mezzosoprana Florentina Soare, care a câștigat și premiul publicului

Publicat de Mihaela L.
30/05/2022 | Evenimente

Județul Ialomița a găzduit, în perioada 26 – 29 mai, Festivalul Internațional de Canto „Ionel Perlea”, care s-a adresat tinerilor cântăreți de operă și studenților de la academiile și universitățile de profil din toată lumea.

Festival Canto Ionel Perlea 02

Festival Canto Ionel Perlea 07
Festival Canto Ionel Perlea 01
Festival Canto Ionel Perlea 03
Festival Canto Ionel Perlea 05
Festival Canto Ionel Perlea 06
Festival Canto Ionel Perlea 04

La preselecții s-au înscris 41 de concurenți, cei mai mulți din România, dar și din China, Coreea de Sud, Bulgaria și Franța, în semifinale ajungând 20 de concurenți.

Deschiderea concursului a avut loc sâmbătă, 28 mai, în foaierul Sălii „Europa” a Consiliului Județean Ialomița, sală unde semifinaliștii s-au întrecut în fața juriului, interpretând o arie de operă și un lied compus de Ionel Perlea, ambele piese fiind la alegerea concurentului.

Pe parcursul zilei de sâmbătă, concurenții Buyan Li – bariton (China), Alexandra Tănase – soprană (România), Pauline Gonthier – mezzosoprană (Franța), Anita Ognyanova – soprană (Bulgaria), Junsung Jeon – bariton (Coreea de Sud), Oh Eunji – soprană (Coreea de Sud), Eusebiu Huțan – tenor (România), Mădălina Constantinescu – soprană (România), Taeseup Kim – bariton (Coreea de Sud), Adelina Diaconu – soprană (România), Florentina Soare – mezzosoprană (România), Ionel Dragoș Andrei – bass (România), Maria Pintea – mezzosoprană (România), Andreea Marin – soprană (România), David Pogana – bariton (România), Adriana Ioana Iacob – soprană (România), Ciprian Pahonea – tenor (România), Sunghye Shin – soprană (Coreea de Sud), Chanseob Park – bariton (Coreea de Sud) au încercat să impresioneze juriul, însă numai șase dintre ei au intrat în finală.

Juriul, format din Nelly Miricioiu, Președintele Juriului– Marea Britanie, Sabin Păutza, dirijor și compozitor, Președinte de Onoare al Juriului, Florența Marinescu, soprană, prof. Univ. Dr. la Facultatea de Arte, Universitatea „Ovidius”, Constanța, Mihai Cosma, muzicolog, jurnalist, prof. Univ. Dr. la Universitatea Națională de Muzică București (UNMB), Daniel Magdal, tenor, Director Adjunct al Operei Naționale București, Florin Estefan, bariton, Manager General al Operei Naționale Române Cluj-Napoca și Cristian Rudic, bariton, Manager General al Operei Naționale Române Timișoara, a avut o misiune grea.

Finaliștii Concursului Internațional de Canto Ionel Perlea 2022 au fost: Adelina Diaconu – Soprano / România, Eusebiu Huțan – Tenor / România, Taeseup Kim – Baritone / South Korea, David Pogana – Bariton / România, Sunghye Shin – Soprano / South Korea, Florentina Soare – Mezzosoprano / România.

Evoluția acestora în ziua de duminică a fost sub formă de spectacol, cu un program de arii celebre, acompaniați de orchestra „Ionel Perlea”, pentru a doua oară la Slobozia, dirijor Claudio Maria Micheli, concept regizoral Laura Maria Vlădoiu.

Clementina Tudor„O ediție cu foarte mare greutate, consistentă, iar acest profesionalism, acest standard, toate la un loc sunt date atât de calitatea concurenților, dar mai ales de calitatea juraților. (…) Prestigios juriu, grea selecție, mai ales că la ediția 2022 s-au înscris 41 de concurenți, cei mai mulți din România, notabile fiind participările din China, Coreea de Sud, Franța și Bulgaria, pe lângă cele din România. Aproape toate centrele universitare din țară au fost reprezentate în concurs, pentru că din cei 41 înscriși și cei 20 calificați în semifinale au evoluat concurenți din Cluj Napoca, București, Iași, Galați, Brașov și așteptăm Constanța. Dar Constanța când vine să știți că ia trofeul. O ediție cu greutate, de amploare, realizată într-un parteneriat artistic care a funcționat și de data aceasta prin Asociația SUONARTE, reprezentată de Cătălin Țoropoc și el laureat al Festivalului de Lied „Ionel Perlea” (…), a precizat Clementina Tudor, directorul Centrului Cultural „Ionel Perlea”.

De asemenea, publicul din sală a putut să-și voteze concurentul preferat, în pliantul de sală existând această posibilitate.

Trofeul „Ionel Perlea”, ediția XXXI, a fost adjudecat de mezzosoprana Florentina Soare, care a câștigat și premiul publicului.

Florentina Soare

Premiul II a fost obținut de Eusebiu Huțan, premiul III de către Adelina Diaconu, iar mențiune de către David Pogana

Premii speciale:

  • Premiul Centrul Cultural Ionel Perlea și Premiul Asociația Suonarte: Taeseup Kim
  • Premiul Operei din Timișoara: David Pogana
  • Premiul Operei din Cluj: Adelina Diaconu
  • Premiul Operei din București: Eusebiu Huțan

Marele premiu a fost în valoare de 7.500 de lei, premiul II – 5.000 de lei, premiul III – 3.500 de lei, iar mențiune – 1.000 de lei.

Concursul, aflat la a XXXI-a ediție, este organizat de Consiliul Județean Ialomița, Centrul Cultural „Ionel Perlea”, în parteneriat cu Asociația SUONARTE.

sursa foto: Centrul Cultural „Ionel Perlea”

cantocentrul cultural ionel perleaConcursconsiliul judetean ialomitafestivalionel perlea

ANUNȚ ANGAJARE – Grup austriac, cu depozit în zona industrială Șura Mică, lider pe piața de profile metalice din Romania, angajează ... click pentru detalii

ANUNȚ ANGAJARE - Firmă de construcții angajeaza inginer constructor cu experiență pentru zona Ialomița Detalii la telefon 0721221264 si e-mail [email protected]

Urmărește-ne pe noua pagină de Facebook a Ziarului Obiectiv Ialomița: facebook.com/obiectiv.ialomita/
Pagina veche a fost furată și nu va mai afișează știrile noastre.

Mulțumim pentru înțelegere!


Articole recente:

Droguri

Un tânăr de 14 ani, din Urziceni, a fost surprins cu substanțe interzise asupra sa, de un jandarm care se afla în timpul liber

🟠 Obiectiv Ialomita | 29.09.2023 | Lege si Ordine
➡️ Citeşte
Fotbal Ialomita

Consiliul Județean Ialomița sprijină fotbalul județean

🟠 Obiectiv Ialomita | 29.09.2023 | Anunturi - Info Utile
➡️ Citeşte
Foto

Ialomița: Sesiune de consiliere și informare a tinerilor din sistemul de protecție specială cu privire la drepturile lor

🟠 Obiectiv Ialomita | 29.09.2023 | Locale Ialomita
➡️ Citeşte
Control Statie De Euprare Slobozia

Proiectul Dytras, privind modernizarea stației de epurare – treaptă biologică din Slobozia, un eșec de milioane… de euro

🟠 Obiectiv Ialomita | 28.09.2023 | Locale Ialomita
➡️ Citeşte
Exercitiu Centrala Nucleara Cernavoda

VALAHIA 2023 – Un exercițiu de răspuns la nivel național pentru situații de urgență nucleară

🟠 Obiectiv Ialomita | 28.09.2023 | Lege si Ordine
➡️ Citeşte
Salonul Anual De Carte

Slobozia: Începe Salonul Anual de Carte, un eveniment cultural interesant, ce va fi deschis pe toată perioada lunii octombrie

🟠 Obiectiv Ialomita | 28.09.2023 | Evenimente
➡️ Citeşte

🟠 Vezi mai multe ştiri din Ialomiţa ➡️

ANUNȚ ANGAJARE – Grup austriac, cu depozit în zona industrială Șura Mică, lider pe piața de profile metalice din Romania, angajează ... click pentru detalii
Firmă de construcții angajeaza inginer constructor cu experiență pentru zona Ialomița Detalii la telefon 0721221264 si e-mail [email protected]
Locuri de muncă Ialomița.
AJOFM Ialomița. Vezi detalii
Program de gardă farmacii,
Slobozia, luna SEPTEMBRIE 2023
Reclama Piese Camioane
Reclama Personalizari
ziare.org   ziare & stiri
  • Termeni și condiții
  • Politica de Confidențialitate
  • Obiectiv Ialomița utilizează cookies. Află mai multe
  • Contact

Detalii Trafic obiectiv.net

Facebook Twitter Youtube
Ziarul Obiectiv Ialomita © 2011 - 2023 | obiectiv.net