Ziarul Obiectiv Ialomita > Evenimente > Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat solistei Nicole Dumitrașcu din Slobozia https://wp.me/p49Kdo-cfo

Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat solistei Nicole Dumitrașcu din Slobozia

Festivalul judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“ organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi-a încheiat vineri, 25 mai 2018, cea de-a XXVI-a ediţie, printr-un spectacol-concurs desfăşurat la Slobozia, la Sala de spectacole „Europa“ a Consiliului Județean Ialomița.

Au participat interpreţi şi formaţii artistice din localităţile Albeşti, Amara, Andrășești, Borduşani, Bucu, Ciochina, Ciulnița, Coșereni, Făcăeni, Giurgeni, Gura Ialomiței, Jilavele, Mihail Kogălniceanu, Munteni Buzău, Reviga, Slobozia, Stelnica, Sudiți, Vlădeni și Țăndărei.

Juriul care a apreciat evoluţia concurenţilor a fost format din: Pr. Prof. Cătălin Stanciu (manager-Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa), dr. Cristian Obrejan (dirijor-Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa), dr. Virgil Iaru (profesor Liceul de Arte „Ionel Perlea“ Slobozia), Pr. Bogdan Gavrilă (manager–Asociația Culturală „Armonia“ Constanța), Marian Rusu (profesor coregraf la Școala Populară de Arte Brăila), Nicolae Rotaru (interpret muzică populară).

Jurizarea s-a făcut pe cele cinci secţiuni ale festivalului: solişti vocali, secţiune instrumentală, grupuri vocale, dansuri populare, grupuri folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice, acordându-se următoarele premii:

Premii Festival „Zărzărică, zărzărea” 2018

 Secţiunea solişti vocali:

 Categoria de vârstă: 8 – 11 ani

Premiul I: Răileanu Raluca (Bucu)

Premiul al II-lea: Costea Cosmin (Gura Ialomiței)

Premiul al III-lea: Bălașa Bianca (Țăndărei)

Premiul al III-lea: Costea Georgiana (Amara)

    Categoria de vârstă: 12– 15 ani

Premiul I: Gheorghiță Iuliana (Slobozia)

Premiul al II-lea: Firat Melisa (Făcăeni))

Premiul al III-lea: Stan Larisa (Slobozia)

Categoria de vârstă: 16– 35 ani

 Premiul I: Dragoe Florin (Munteni Buzău)

Premiul al II-lea: Nechifor Nadejda (Slobozia)

Premiul al III-lea: Anciu Anca (Slobozia)

Secţiunea instrumentală:

Premiul I: Grupul instrumental de mandoline copii (Giurgeni)

Premiul al II-lea: Grup instrumental copii (fluiere) (Albești)

Premiul al III-lea: Tudoran Gheorghe (fluier, ocarină, caval) (Reviga)

Secţiunea grupuri vocale:

Premiul I: Grup vocal folcloric feminin „Muntencuțele“ (Munteni Buzău)

Premiul al II-lea: Grup vocal folcloric copii „Sătucul“ (Gura Ialomiței – Luciu)

Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc (Mihail Kogălniceanu)

Secţiunea dansuri populare:

Categoria dansuri populare copii:

Premiul I: Formaţia de dansuri populare mixte (Sudiți)

Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare mixte lipovenești (Bordușani)

Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare fete (Stelnica)

Categoria dansuri populare adulți:

Premiul I: Formaţia de dansuri populare mixte (Țăndărei)

Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Coșereni)

Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Giurgeni)

Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Vlădeni)

 Secţiunea grupuri  folclorice tradiţionale:

Premiul I: Ansamblul folcloric „Mugurelul“ (Reviga)

Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat solistei Nicole Dumitrașcu din Slobozia.

Festivalul s-a încheiat cu un spectacol oferit de formația de dansuri populare „Cununa Bărăganului“ din Săveni (câştigătoarea edițíei precedente), solista Nicoleta Rădinciuc Vlad, orchestra „Doina Bărăganului“ și Corala „Sfântul Mare Mucenic Mina“ a Protopopiatului Slobozia.

Loading...