Sărbătorile Sloboziei 2017. Program

Sărbătorile Municipiului Slobozia 2017 – Program:

MARTI, 23 MAI

Ora 12:00 – Oficiere „ NUNTA DE AUR” CATEDRALA EPISCOPALĂ „ÎNĂLŢAREA DOMNULUI”

Ora 13:00 -„NUNTA DE AUR” – slujbă de mulţumire

CASA DE CULTURĂ A MUNICIPIULUI SLOBOZIA

Ora 19:00 – Teatru: ALL INCLUSIVE – în distribuţie: Medeea Marinescu, Marius Manole, Mirela Oprişor, Vlad Zamfirescu si Diana Roman

JOI, 25 MAI

CATEDRALA EPISCOPALĂ „ÎNĂLŢAREA DOMNULUI” Ora 8:00 – Sfânta Liturghie de înălţarea Domnului – Slujba de pomenire a Eroilor Neamului Oficiază: Preasfinţitul Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor

MONUMENTUL EROILOR Ora 12:00 – Ceremonial militar şi religios cu ocazia ZILEI EROILOR

  • Depuneri de coroane. Defilarea Gărzii de Onoare CASA DE CULTURĂ A MUNICIPIULUI SLOBOZIA Ora 12.30 – Spectacol festiv susţinut de elevi ai Liceului Tehnologic „ Înălţarea Domnului” Slobozia
    Ora 14:30 – „GAUDEAMUSIGITUR” – Curs festiv – clasa a XII-a E, Liceul de Arte „Ionel Perlea”

CIMITIRUL EROILOR Ora 13:30 – Depuneri de coroane. Defilarea Gărzii de Onoare

Centrul Eparhial al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor Ora 14:15 – Vernisajul Expoziţiei Naţionale „ înălţarea lui Hristos” (concurs de artă plastică pentru preşcolari) CASA DE CULTURĂ A MUNICIPIULUI SLOBOZIA Ora 17:00 – Şedinţa festivă a Consiliului Local Slobozia

–  Imnul de stat al României intonat de Fanfara Municipiului Slobozia

  • Cuvânt de deschidere –

–  „La mulţi ani. Slobozia!” – spectacol susţinut de artişti ai Liceului de Arte „Ionel Perlea”

–  Decernarea de distincţii si premii elevilor, sportivilor şi profesorilor îndrumători, care au obţinut rezultate deosebite la olimpiade şi concursuri naţionale si internaţionale

VINERI, 26 MAI

Ora 9:00  – CASA DE CULTURĂ A MUNICIPIULUI SLOBOZIA Spectacol prezentat de formaţii şi interpreţi ai grădiniţelor din Municipiul Slobozia

Ora 11:00 CENTRUL CULTURAL UNESCO „IONEL PERLEA”

întâlnirea autorităţilor locale cu reprezentanţii ansamblurilor folclorice participante la Festivalul Internaţional de Folclor „ Floare de pe Bărăgan”

Ora 18:00 – „ SLOBOZIA ÎN SĂRBĂTOARE ” Parada dansului şi portului popular: Ansamblurile folclorice participante la Festivalul Internaţional de Folclor „FLOARE DE PE BĂRĂGAN”

 

Participă: preşcolari, elevi, sportivi, cetăţeni şi Fanfara Municipiului Slobozia

Traseu: Stadionul Municipal, B-dul Matei Basarab, B-dul Cosminului, B-dul Unirii, Str.Ardealului, Str. Ialomiţei – zona „Bazinul Olimpic” Ora 18:45 Scena zona „Bazinul Olimpic” – Prezentarea ansamblurilor folclorice participante la Festivalul Internaţional de Folclor „Floare de pe Bărăgan”

Ora 19:00 – Salutul Primarului Municipiului Slobozia şi al Preşedintelui Consiliului Judeţean Ialomiţa Deschiderea oficială a SĂRBĂTORILOR MUNICIPIULUI SLOBOZIA ediţia a XVII-a

Festivalul Internaţional de Folclor „FLOARE DE PE BĂRĂGAN”    ediţia a XX-a

Participă ansambluri folclorice din POLONIA, MUNTENEGRU, TURCIA, MACEDONIA, BULGARIA(Razgrad şi Silistra) ŞI ROMÂNIA

INVITAT: PETRICĂ MÂŢU STOIAN

SÂMBĂTĂ, 27 MAI

Ora 8:30 – LICEUL TEHNOLOGIC „AL. I. CUZA” – „Cupa Sloboziei” la streetball

Ora 9:00- Orăşelul Copiilor – Parcul E 14 – Clubul Tineretului

„Cupa Sloboziei” la fotbal, şah şi table Ora 9:30 B-dul Chimiei: CROSUL SĂRBĂTORILOR Ora 10:00 – CASA DE CULTURĂ A MUNICIPIULUI SLOBOZIA – Festivalul Concurs Internaţional de Interpretare Vocală „Steluţe pe portativ”

Ora 11:00 – Parcul „Ialomiţa” – muzică de promenadă în interpretarea Fanfarei Municipiului Slobozia -Scena zona „Bazinul Olimpic” – Spectacol prezentat de şcolile gimnaziale din municipiu

 

Ora 18:30 – Spectacol prezentat de formaţii si interpreţi ai Palatului Copiilor, liceelor din municipiu şi ansamblul folcloric „STEAUA DI DOR” Ora 19:30 – GALA LAUREAŢILOR Festivalului Concurs Internaţional de Interpretare Vocală „STELUŢE PE PORTATW- ediţia a LX-a Prezintă: ANDREI ŞTEFĂNESCU (Alb Negru)

INVITAȚI: – TEENS BAND – CLAUDIA PAVEL -MAXIM – DELIA

DUMINICA, 28 MAI

Ora 18:30 – Scena zona „Bazinul Olimpic” Premierea câştigătorilor concursurilor sportive dotate cu  „ Cupa Sloboziei”

Demonstraţii AIKIDO AIKIKAI – Clubul Sportiv „OLIMPIA”

Demonstraţii de Karate, Kempo şi Kids aerobic – C.S. „SATORI”  și  C.S.M. „UNIREA”

Ora 20:00 – „MISS SLOBOZIA – 2017″

INVITAŢI: – LOS COYOTES (Bulgaria) – RIVER TROLLS (Bulgaria) – ZDOB şi ZDUB

Ora 23:00 – PIAŢA UNIRII: Foc de artificii

 

 

MARȚI, 23 MAI

JOI, 25 MAI

 

VINERI, 26 MAI

SÂMBĂTĂ, 27 MAI

DUMINICA, 28 MAI