Sărbătorile Sloboziei 2016

PROGRAM SĂRBĂTORILE MUNICIPIULUI SLOBOZIA EDIŢIA a XVI-a, 2016

JOI, 9 IUNIE                                                            

Ora 8:00                                                                    

CATEDRALA EPISCOPALĂ ,,ÎNĂLŢAREA DOMNULUI”:

  • –   Sfânta Liturghie de Înălţarea Domnului
  • –   Slujba de pomenire a Eroilor Neamului

Oficiază: Preasfinţitul Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor

Ora 12:00

  • Depuneri de coroane la Monumentul Eroilor
  • Defilarea Gărzii de Onoare

Ora 12.30

CASA DE CULTURA A MUNICIPIULUI SLOBOZIA:

  • Spectacol festiv susţinut de elevi ai Liceului Tehnologic ,, Înălţarea Domnului”  Slobozia

Ora 13:30

  • Depuneri de coroane la Cimitirul Eroilor – Defilarea Gărzii de Onoare

Ora 14:30

  • Centrul Eparhial al  Episcopiei Sloboziei  şi  Călăraşilor – Vernisajul Expoziţiei Naţionale ,, Inălţarea lui Hristos” (concurs de artă plastică pentru preşcolari)

Ora 17:00

CASA DE CULTURĂ A MUNICIPIULUI SLOBOZIA:

  • Şedinţa festivă a Consiliului Local al Municipiului Slobozia cu următoarea ordine de zi:
  • Conferirea titlului de Cetăţean de Onoare al  Municipiului Slobozia
  • ,,La multi ani, Slobozia!” – spectacol susţinut de artişti slobozeni
  • Decernarea de distincţii si premii elevilor, sportivilor şi profesorilor îndrumători, care au obţinut rezultate deosebite la   olimpiade şi concursuri naţionale si internaţionale.

VINERI, 10 IUNIE

Ora 9:00

CASA DE CULTURA A MUNICIPIULUI SLOBOZIA

  • Spectacol prezentat de formaţii şi  interpreţi ai grădiniţelor  din municipiul Slobozia

 Ora 11:00

CENTRUL CULTURAL UNESCO ,,IONEL PERLEA”

  • Întâlnirea autorităţilor locale cu reprezentanţii ansamblurilor  folclorice participante la Festivalul Internaţional de Folclor  ,, Floare de pe Bărăgan”

Ora 18:00

,, SLOBOZIA ÎN SĂRBĂTOARE “  Parada dansului şi portului popular:

  • Ansamblurile  folclorice participante la Festivalul Internaţional de Folclor ,,FLOARE DE PE BĂRĂGAN”
  • Participă: preşcolari, elevi, sportivi, cetăţeni,  biciclişti, motociclisti şi Fanfara Municipiului Slobozia
  • Traseu: Stadionul Municipal – B-dul Matei Basarab, B-dul Cosminului, B-dul Unirii, Str.Ardealului, Str. Ialomiţei – zona ,,Bazinul Olimpic”

Ora 18:45

Scena zona ,,Bazinul Olimpic”

  • Prezentarea ansamblurilor  folclorice participante la Festivalul Internaţional de Folclor ,,Floare de pe Bărăgan”

           Ora 19:00

  • Salutul Primarului Municipiului Slobozia şi al Preşedintelui Consiliului Judeţean Ialomiţa
  • Deschiderea oficială a  SĂRBĂTORILOR MUNICIPIULUI SLOBOZIA, ediţia a XVI-a
  • Festivalul Internaţional de Folclor ,,FLOARE DE PE BĂRĂGAN” –  ediţia a XIX-a
  • Participă ansambluri folclorice din LETONIA, SERBIA, UCRAINA, MACEDONIA, BULGARIA SI ROMANIA

SAMBĂTĂ, 11 IUNIE

Ora 8:30

  • ORĂŞELUL COPIILOR – ,,Cupa Sloboziei” la STREETBALL

Ora  9:00

  • Orăşelul Copiilor, Parcul E 14, Clubul Tineretului – ,,Cupa Sloboziei”  la FOTBAL şi ŞAH
  • PARCUL INDUSTRIAL –  Concurs de îndemânare auto şi  orientare

Ora 10:00

  • CASA DE CULTURA A MUNICIPIULUI SLOBOZIA – Festivalul Concurs Internaţional de Interpretare Vocală ,,Steluţe pe portativ”

Ora 11:00

  • Parcul ,,Ialomiţa” – muzică de promenadă în interpretarea Fanfarei Municipiului Slobozia
  • Scena zona ,,Bazinul Olimpic” – Spectacol prezentat de şcolile gimnaziale din municipiu

Ora 18:30

  • Spectacol prezentat de formaţii si interpreţi ai Palatului Copiilor si liceele din municipiu

Ora 19:30

  • GALA LAUREAŢILOR Festivalului Concurs Internaţional de  Interpretare Vocală ,,STELUŢE PE PORTATIV”

INVITAŢI:

  • BLOOD SUGAR – Silistra – BULGARIA
  • ALINA EREMIA şi MARIUS EREMIA
  • TWO(ex AKCENT)

DUMINICĂ, 12 IUNIE

Ora 9:30

  • B-dul Chimiei: CROSUL SĂRBĂTORILOR

Ora 11:00

  • Casa Municipală de Cultură – Film: MINIONII – Intrarea liberă

Ora 18:30

Scena zona ,,Bazinul Olimpic”:

  • Premierea câştigătorilor concursurilor sportive dotate cu ,, Cupa Sloboziei”
  • Demonstraţii AIKIDO AIKIKAI – Clubul Sportiv ,,OLIMPIA”
  • Demonstraţii de karate – Clubul ,,SATORI” şi CSM ,,UNIREA”
  • Demonstratii de Kempo

Ora 20:00

  • ,,MISS SLOBOZIA – 2016”
  • Gala laureaţilor concursului ,,VOCEA SLOBOZIEI”.  Invitaţi: ANTONIA şi NOVEMBER BAND

Ora 23:30

  • Foc de artificii