Ziarul Obiectiv Ialomita > Locale Ialomita > Rezultatele concursurilor “Prietenii Pompierilor” şi “Cu viaţa mea apăr viaţa” | https://wp.me/p49Kdo-6sq

Rezultatele concursurilor “Prietenii Pompierilor” şi “Cu viaţa mea apăr viaţa”

Vineri, 15 mai, la concursul „Prietenii Pompierilor”, ce s-a adresat elevilor din clasele V – VIII, băieţi şi fete, s-au înscris 4 echipe (băieţi şi mixt) şi 2 echipe (fete), reprezentante ale şcolilor din Slobozia, Feteşti şi Amara.

Probele de concurs la care şi-au demonstrat abilităţile au fost: Proba teoretică, Proba de îndemânare „Pista cu obstacole” şi Proba „Ştafeta de 400 m cu obstacole”.
Echipele care au ocupat primele poziţii din clasament au fost:

BĂIEŢI ŞI MIXT
Locul I – Echipaj băieți de la Șc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” Feteşti;
Locul II – Echipaj mixt de la Șc. Gimnazială „Mihai Viteazu” Feteşti;
Locul III – Echipaj mixt de la Șc. Gimnazială „G. Vâlsan” Amara.

FETE
Locul I – Șc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” Feteşti;
Locul II – Șc. Gimnazială „G. Vâlsan” Amara;

În ceea ce priveşte concursul „Cu viaţa mea apăr viaţa”, acesta s-a adresat elevilor din clasele V – VIII şi IX – XII, iar la start s-au înscris 3 licee cu 5 echipaje şi 5 şcoli gimnaziale cu 13 echipaje din Slobozia, Feteşti, Amara şi Grivița.

În cadrul concursului, echipele au fost supuse unei probe teoretice din domeniul protecţiei civile şi la două probe practice, transportul asistat al unui accidentat aşezat pe targă pe distanţa de 50 m şi deplasarea cu masca pe figură într-un raion cu obstacole, ce se presupune a fi contaminat.
După parcurgerea probelor, echipele care au ocupat primele trei locuri au fost următoarele:

a) Gimnaziu
BĂIEŢI/MIXT
Locul I – Echipaj mixt de la Şc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” Feteşti;
Locul II – Echipaj băieţi de la Liceul de Artă „I. Perlea” Slobozia;
Locul III – Echipaj băieți de la Şc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” Feteşti;
FETE
Locul I – Echipaj Liceul Tehnologic “Areta Teordorescu” Griviţa;
Locul II – Echipaj Şc. Gimnazială „George Vâlsan” Amara;
Locul III – Echipaj de la Şc. Gimnazială “Aurel Vlaicu” Feteşti;
b) Liceu
BĂIEŢI/MIXT
Locul I – Echipaj băieți de la Liceul Tehnologic “Areta Teordorescu” Griviţa;
Locul II – Echipaj băieți de la Liceul de Artă „I. Perlea” Slobozia;
Locul III – Echipaj mixt de la Liceul de Artă „I. Perlea” Slobozia.
FETE
Locul I – Liceul de Artă „Ionel Perlea” Slobozia;
Anul acesta, echipajele clasate pe locul I la fiecare categorie vor participa la faza interjudețeană, ce urmează a se desfășura în luna iunie.