Ziarul Obiectiv Ialomita
Ziarul Obiectiv Ialomita

Știri locale din județul Ialomița

  • HOME
  • Infotrafic
    • Anunțuri
  • Anunțuri și Informaţii Utile
  • Lege şi Ordine
  • Locuri de muncă
  • Locale Ialomița
  • Evenimente
  • Politică
  • Vremea
  • Magazin
    • Stiri nationale
    • No comment

„Raliul Prieteniei” Dobrich (BG) – Brăila (RO) a poposit și la Slobozia

Publicat de Mihaela L.
14 octombrie 2023, 6:37 PM

„Raliul Prieteniei” Dobrich (BG) – Brăila (RO), un eveniment sportiv creat pentru pasionații de automobilism, în amintirea poetului bulgar Hristo Botev care și-a petrecut ultimii ani ai vieții în exil la Brăila, a poposit sâmbătă, 14 octombrie, la Slobozia, județul Ialomița, pentru desfășurarea etapei a III-a, de autoslalom, din cadrul celei de-a XXXVII-a ediții a concursului.

Raliul Prieteniei - Slobozia 9

 

Raliul Prieteniei - Slobozia01
Raliul Prieteniei - Slobozia02
Raliul Prieteniei - Slobozia04
Raliul Prieteniei - Slobozia05
Raliul Prieteniei - Slobozia06
Raliul Prieteniei - Slobozia08

Pe strada Sudului din municipiul Slobozia s-au aliniat la start peste 20 de echipaje, care au încercat să acumuleze cât mai multe puncte și să urce în clasament.

Potrivit organizatorului principal, Valentin Nemțanu, acest eveniment sportiv transfrontalier este unic în Balcani și, chiar dacă în cei 45 de ani de existență au mai existat câteva pauze, este o mândrie că se reușește continuarea lui, atragerea cât mai multor iubitori de automobile, dar și administrații locale.

Valentin Neamtu„Astăzi, la Slobozia, se desfășoară două probe de autoslalom, etapa Slobozia, și care va fi premiată local. Primele trei echipaje vor fi premiate de domnul Ilie Lemnaru de la Clubul Sportiv Municipal Slobozia. Față de alte dăți, avem o mulțumire suplimentară pentru administrația locală, dar și pentru cei de la Ambulanță, Poliție locală și rutieră, Jandarmi, pentru că am fost înțeleși să aducem în mijlocul orașului, pe o stradă cu îmbrăcăminte asfaltică de bună calitate, un concurs internațional, transfrontalier, unic în Balcani și cred că începând de astăzi este o mândrie pentru locuitorii din Slobozia că orașul este pe harta automobilismului românesc și balcanic.

La start am avut 13 echipaje din Bulgaria, cu orașul cu care avem o relație de prietenie de 37 de ediții, în 45 de ani.  Pentru că au mai fost niște pauze cu pandemia, cu revoluțiile etc. Au fost și 9 echipaje de români, iar după rezultatele parțiale de aseară, până la Slobozia, primele două locuri au fost ocupate de echipaje românești. Este ceea ce ne dorim să consemnăm până la sfârșit.

După premierea de aici, de la Slobozia, timpii care s-au realizat se adaugă la clasamentul general. Mâine, la Brăila, mai avem patru probe speciale, iar toate punctele din toate probele se cumulează, iar seara va fi o festivitate de premiere pe clasele de cilindree, până la 1.400, până la 1.800, peste 1.800, pe clasament general, iar cel mai râvnit clasament este cel al prieteniei, așa zisul clasament Drujba. (…) Am avut la start și o Dacia 1310 a unui student la automobile de la Brașov, avem și un echipaj multiplu campion din Bulgaria, cu un Opel Corsa. (…) Pentru acest concurs am avut acordul a patru administrații, două din Bulgaria, din Dobrich și Shabla, două din România, Brăila și Slobozia”, ne-a declarat  Valentin Nemțanu, organizatorul principal al acestui concurs.

Raliul Prieteniei - Slobozia03

În urma probelor, locul III a fost obținut de un echipaj format din români, locul II de un echipaj format din bulgari, iar locul I a fost obținut de echipajul format din Andrei Bănică și Loredana Bănică, din România.

Pentru sprijinul acordat acestui eveniment sportiv, Ilie Lemnaru, președintele CSM Unirea Slobozia, a fost, la rându-i, premiat de organizatori.

autoslalom raliul prieteniei slobozia

Știri recente:

Forumul APPR se alătură Farm Europe și participă, în calitate de membru, la Global Food Forum 2025
Anunț de angajare
Mobilizare a polițiștilor din Fetești pentru găsirea unei tinere care a anunțat că este sechestrată
Fundația pentru Tineret Ialomița a lansat proiectul „Centrul de Tineret – Spațiul Dezvoltării Tinerilor!”
Trei persoane din Galați, prinse în flagrant la Slobozia cu 75 kg de pește fără documente de proveniență. Una dintre ele este acuzată și de înșelăciune
Vezi mai multe ştiri din Ialomiţa ➡️

Program de gardă farmacii,
Slobozia, luna MAI 2025
agrichim>
Diami
Telefonul Varstnicului
ziare.org   ziare & stiri
  • Termeni și condiții
  • Politica de Confidențialitate
  • Obiectiv Ialomița utilizează cookies. Află mai multe
  • Contact
Facebook Twitter Youtube Instagram
Ziarul Obiectiv Ialomita © 2011 - 2025 | obiectiv.net