Ziarul Obiectiv Ialomita > Locale Ialomita > Premianții Festivalului judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“ | https://wp.me/p49Kdo-6qr

Premianții Festivalului judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“

Festivalul-concurs judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“, organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa, şi-a încheiat vineri, 8 mai, cea de-a XXIII-a ediţie, printr-un spectacol-concurs desfăşurat în localitatea Săveni.

De-a lungul celor 23 ediţii, acest festival şi-a propus şi reuşit să stimuleze cercetarea, păstrarea şi valorificarea tradiţiilor muzicale, coregrafice şi etnografice din judeţul Ialomiţa prin spectacole desfăşurate în cadrul celei mai mari competiţii folclorice cu caracter judeţean.

Au participat concurenţi din localităţile Balaciu, Borduşani, Căzăneşti, Colelia, Coşereni, Feteşti, Făcăeni, Giurgeni, Gura Ialomiţei, Jilavele, Mihail Kogălniceanu, Munteni Buzău, Reviga, Săveni, Slobozia, Vlădeni.

Juriul a fost format din: prof. dr. Cristian Obrejan (director al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa), Nicolae Rotaru (interpret muzică populară), Marian Rusu (profesor coregraf la Şcoala Populară de Arte din Brăila), Cătălin Stanciu (Preot Inspector Eparhial Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor), Adriana Stoica (redactor Antena 1 Slobozia), Clementina Tudor (redactor Radio Campus – Slobozia), Daniela Mariana Drăgoi (primar – localitatea Săveni).

Jurizarea s-a făcut pe cele cinci secţiuni ale festivalului: solişti vocali, secţiune instrumentală, grupuri vocale, dansuri populare, grupuri folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice, acordându-se următoarele premii:

Secţiunea solişti vocali:

Premiul I: Ionuţ Cocoş (Vlădeni)
Premiul al II-lea: Maria Preda (Balaciu)
Premiul al III-lea: Mihaela Ghica (Slobozia)

Secţiunea solişti vocali – copii:

Premiul I: Daniela Bazac (Slobozia)
Premiul al II-lea: Nicole Dumitraşcu (Slobozia)
Premiul al III-lea: Alina Nădrag (Slobozia)
Menţiune – Cristina Frăţilă (Slobozia)
Menţiune – Elena Alexandra Simoiu (Slobozia)

Secţiunea instrumentală:

Premiul I: Gheorghe Tudoran (fluier, caval, ocarină) (Reviga)
Premiul al II-lea: Petre Zamfir (acordeon) (Făcăeni)
Premiul al III-lea: Grupul instrumental de mandoline (Giurgeni)

Secţiunea grupuri vocale:

Premiul I: Grup vocal folcloric feminin (Munteni Buzău)
Premiul al II-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc (Mihail Kogălniceanu)
Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric feminin (Borduşani)
Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc (Giurgeni)

Secţiunea dansuri populare:

Premiul I: Formaţia de dansuri populare (Făcăeni)
Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare (Vlădeni)
Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare (Căzăneşti)
Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare (Coşereni)
Premiul special pentru debut: Formaţia de dansuri populare (Săveni)

Secţiunea grupuri folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice:

Premiul I: Ansamblul folcloric „Valurile Dunării“ (Giurgeni)
Premiul al II-lea: Grupul folcloric tradiţional Borduşani
Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat ansamblului folcloric „Mugurelul“ (Reviga)

Juriul a decis şi acordarea următoarelor premii speciale:

Premiul special: Grupului vocal şi formaţiei de dansuri populare copii (Săveni)
Premiul special: Grupului vocal şi formaţiei de dansuri populare copii (Jilavele)
Premiul special: Grupului vocal copii (Gura Ialomiţei)
Premiul special: Formaţiei de dansuri populare copii (Mihail Kogălniceanu)
Premiul special: Grupului instrumental de mandoline copii (Giurgeni)

Festivalul s-a încheiat cu un spectacol oferit de ansamblul folcloric „Doruleţ“ din Făcăeni (câştigătorul ediţiei XXII), orchestra „Doina Bărăganului” a Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi soliştii Adrian Măcianu şi Nicoleta Rădinciuc Vlad

Loading...