Premianți la Concursul interjudeţean cu tematică religioasă de creaţie plastică

Joi, 26 noiembrie, a avut loc, la Centrul Cultural UNESCO „Ionel Perlea” din Slobozia, festivitatea de premiere a câștigătorilor Concursului interjudeţean cu tematică religioasă de creaţie plastică, ediţia V, organizat de Episcopia Sloboziei și Călărașilor, Centrul Cultural UNESCO Ionel Perlea și Asociația Matei Basarab.

Au fost expuse 250 de lucrări, din cele peste 400 depuse de micii artiști de la începutul anului și până în prezent, fiind alese însă cele mai frumoase și cele mai potrivite expunerii.

„Expoziția de față reunește lucrări de foarte bună calitate, lucrări care au fost prezentate conform cerințelor, dar și lucrări care nu au îndeplinit acele condiții însă calitatea lor artistică ne-a stimulat să le prezentăm și pe acestea pe siemezele expoziției.

Premiile au fost acordate pentru cele mai bune lucrări dintre cele mai bune, lucrări care au îndeplinit tematica și condițiile artistice cerute. Mulțumesc tuturor celor care au fost implicați în acest demers, copiilor și părinților în primul rând, profesorilor de religie și de artă plastică și nu numai.

Poate vom găsi și alte modalități de stimulare, pentru ca atât numărul participanților cât și calitatea lucrărilor să crească, deoarece, trebuie să spun, față de anul trecut s-a simțit un regres. Și acest regres ne aparține”, spunea Gheorghe Petre, președintele UAP Slobozia-Ialomița.

În urma jurizării s-au obținut următoarele premii:

I . Învățământ religios – ciclul primar

Premiul I – Mihalea Denisa, clasa a I-a, Școala nr 3 Slobozia- Prof. îndrumător: Vasile Georgeta
Premiul II – Grigore Valentin, clasa a II-a, Scoala nr. 8 „Mircea Voda” Călărași
Premiul III – Manu Florin Aurelian, cls. a III-a, Școala „N. Titulescu” Călărași-
Prof. îndrumător: Dumitru Maria Afrodita
Mențiune – Dumitru Miruna, clasa pregătitoare, Școala nr 3 Slobozia -Prof.
îndrumător: Vasile Georgeta
Premiu special – Trifan Ana Maria, clasa I, Școala generală nr. 7 Fetești -Prof.
îndrumător: Trifan Gabriel

II. Învățământ religios – ciclul gimnazial

Premiul I – Neculae Ilinca, clasa a VI-a, Liceul de Artă Ionel Perlea, Slobozia-
Prof. îndrumător: Petrescu Olimpia
Premiul II – Olăreanu Alexandra, clasa a VIII-a , Cercul de pictură Urziceni-
Prof. îndrumător: Berbec Victorița
Premiul III – Păun Tea Cristina, clasa a V-a, Clubul Copiilor Oltenița – Prof.
îndrumator: Mitran Ecaterina
Mențiune – Trandafir Ana, clasa a VI-a, Liceul de Artă Ionel Perlea, Slobozia-
Prof. îndrumător: Olimpia Petrescu
Premiul special – Surugiu Mariana, clasa a VIII-a, Liceul de Artă Ionel Perlea,
Slobozia – Prof. îndrumător: Liliana Ionescu

III. Învățământ religios – ciclul liceal şi învățământul teologic preuniversitar

Premiul I – Vesman Elena, clasa XI-a, Palatul copiilor Slobozia – Prof.
îndrumător: Petrescu Olimpia
Premiul II – Vasilescu Bianca, clasa a X-a, Liceul Tehnologic „Sfânta
Ecaterina” Urziceni- Prof. îndrumător: Vatra Mihaela
Premiul III – Potop Tamara Andreea, clasa a XII-a, Liceul de Artă Ionel
Perlea – Prof. îndrumător: Diaconescu Adin
Mențiune – Alexe Angelo Sebastian, clasa a XII-a, Liceul de Artă Ionel
Perlea – Prof. îndrumător: Diaconescu Adin
Premiul special – Alexandrescu Daria Raluca, clasa a IX-a, Liceul de Artă
Ionel Perlea, Slobozia – Prof. îndrumător: Diaconescu Adin.