Mihai Tănăsescu, noul subprefect al județului Ialomița
Publicat de Razvan M.
Astăzi, 27 noiembrie, Guvernul a aprobat o hotărâre prin care subprefectul județului Ialomița, Gheorghe Babagianu, este eliberat din funcție.
În cadrul aceleiași ședințe, a fost numit Mihai Andrei Tănăsescu în funcția de subprefect al județului Ialomița.
Mihai Tănăsescu a deținut, în 2021, funcția de prefect al județului, iar din 2024 până în prezent funcția de consilier local al municipiului Slobozia din partea USR.

UPDATE 28.11.2025
Vineri, 28 noiembrie 2025, domnul Tănăsescu Mihai-Andrei a depus jurământul, fiind învestit în funcția de subprefect al județului Ialomița.
„Pentru mine este un moment important, un pas înainte și o șansă reală de a lucra pentru comunitatea în care m-am format. Și, sincer, chiar dacă nu sunt la prima experiență în această instituție și știu bine ce înseamnă, tot am avut emoții. Unele momente rămân speciale, indiferent de experiență”, a transmis Mihai Tănăsescu.
