Luni 8 iunie
Ziarul Obiectiv Ialomița | Știri locale din județul Ialomița
Meniu

Mihai Tănăsescu, noul subprefect al județului Ialomița

Publicat de Razvan M.

Astăzi, 27 noiembrie, Guvernul a aprobat o hotărâre prin care subprefectul județului Ialomița, Gheorghe Babagianu, este eliberat din funcție.

În cadrul aceleiași ședințe, a fost numit Mihai Andrei Tănăsescu în funcția de subprefect al județului Ialomița.

Mihai Tănăsescu a deținut, în 2021, funcția de prefect al județului, iar din 2024 până în prezent  funcția de consilier local al municipiului Slobozia din partea USR.

Imagine Whatsapp 2025-11-28 La 12.25.34 Fe98297f

UPDATE 28.11.2025

Vineri, 28 noiembrie 2025, domnul Tănăsescu Mihai-Andrei a depus jurământul, fiind învestit în funcția de subprefect al județului Ialomița.

„Pentru mine este un moment important, un pas înainte și o șansă reală de a lucra pentru comunitatea în care m-am format. Și, sincer, chiar dacă nu sunt la prima experiență în această instituție și știu bine ce înseamnă, tot am avut emoții. Unele momente rămân speciale, indiferent de experiență”, a transmis Mihai Tănăsescu.
Imagine Whatsapp 2025-11-28 La 12.25.35 5729cc2d