Marian Dobrică este noul director al Penitenciarului Slobozia

Începând cu data de 1 mai, comisarul şef de penitenciare Marian Dobrică este noul director al Penitenciarului Slobozia, iar comisarului şef de penitenciare Valentin Sorescu i-au încetat detaşarea şi împuternicirea în funcţia de director.

Noul director al Penitenciarului Slobozia are 41 de ani, este căsătorit și are un copil. Marian Dobrică a deținut, din septembrie 2012 și până în aprilie 2013 funcția de director general al ANP, fiind, de-a lungul timpului, și director la Penitenciarele Brăila, Tulcea, Codlea, dar și director adjunct pentru Siguranţa Deţinerii şi Regim Penitenciar la Penitenciarul Slobozia.

Marian DobricaEducaţie şi formare:

– 2004–2005: Studii postuniversitare, master în ştiinţe juridice la Academia de Poliţie “Al. I. Cuza”, Facultatea de Drept;

– 1997-1998: Curs postuniversitar în “Management penitenciar şi probaţiune” la Universitatea “Vasile Goldis”, Arad;

– 1993–1997: Academia de Poliţie “Al. I. Cuza”, Facultatea de drept, diploma de licenţă;

– 1986–1990: Liceul teoretic Nicolae Bălcescu, mun. Călăraşi, jud. Călăraşi;

Activitatea profesională:

– 01 mai 2013 – prezent, director Penitenciarul Slobozia;

– septembrie 2012 – aprilie 2013: director general Administraţia Naţională a Penitenciarelor;

– decembrie 2011 – septembrie 2012: director Penitenciarul Brăila;

– martie 2011 – decembrie 2011: director Penitenciarul Tulcea;

– octombrie 2009 – martie 2011: director Penitenciarul Codlea;

– februarie 2009 – mai 2009: director adjunct pentru Siguranţa Deţinerii şi Regim Penitenciar la Penitenciarul Slobozia;

– decembrie 2006 – octombrie 2009: şef Serviciu Siguranţa Penitenciara la Penitenciarul Slobozia;

– noiembrie 2004 – decembrie 2006: ofiţer specialist în cadrul Compartimentului Logistică la Penitenciarul Slobozia;

– mai 2002 – noiembrie 2004: şef de tură la Penitenciarul Slobozia;

– decembrie 2000 – mai 2002: ofiţer specialist în cadrul Biroului Resurse Umane şi Formare Profesională la Penitenciarul Slobozia;

– septembrie 1997- decembrie 2000: ofiţer instructor în cadrul Sectorului Operativ la Penitenciarul Slobozia;

– iulie 1997 – septembrie 1997: ofiţer în cadrul Compartimentului Socio – Educativ la Penitenciarul Slobozia;