Ialomița: Turneul internațional de șah „Cupa Satori, ediţia a VIII-a”

În cadrul proiectului  „Promovarea și dezvoltarea șahului în județul Ialomița, prin participarea la competiții regionale, naționale și internaționale, și organizarea celei de-a VIII-a ediții a turneului internațional de șah- Amara 2020”, proiect organizat cu sprijinul Consiliului Județean Ialomița, în cadrul programului sportiv de utilitate publică ”Promovarea sportului de performanță”, a avut loc concursul de şah CUPA SATORI, în condiţii de maximă siguranţă, fiind respectate toate măsurile igienico – sanitare  legate de prevenirea răspândirii noului coronavirus.

Competiţia, ajunsă la ediţia a VIII-a, s-a desfăşurat în perioada  6 – 8 noiembrie 2020 şi a fost găzduită de Hotel Lebăda din staţiunea Amara, fiind organizată de Asociaţia Club Sportiv Satori în parteneriat cu Consiliul Judeţean Ialomiţa, care a sprijinit acest eveniment, devenit manifestare sportivă de cel mai înalt nivel naţional, cu suma de 43.000 lei, bani care s-au regăsit în numeroasele premii în bani, cupe şi medalii.

La baza acestei competiţii de notorietate stă în primul rând implicarea instructorului Niţu Daniel, sprijinit în toate demersurile sale pentru promovarea acestui sport al minţii, şahul, de preşedintele clubului Satori, Ursu Cristian, dorinţa principală fiind promovarea şahului  şi încurajarea copiilor, a tinerilor pentru practicarea sportului de performanţă.  Deviza clubului ”Pasiune pentru performanță” aplicată pentru toate cele cinci secţii ale clubului: karate, kempo, tenis, fitness & culturism şi şah a făcut ca, şi de această dată, în ciuda situaţiei pandemice, să adune la această competiţie aproximativ 160 de sportivi de la mai multe cluburi din ţară, cum ar fi: ACS Smart Galaţi, ACS Genius Galaţi, CS Universitar ASE Bucureşti, ACS Pheonix Buzău, CS Alcor Bucureşti, CSM Bucureşti, CS Ineu, Clubul Municipal de Şah Separan, CS Sergentul Vaslui, ACS Logic Delta Tulcea, LPS Satu Mare, CS Gambitul Damei Ploieşti,  SCM Gloria Buzău, ACS Arnia Chessit, CSM Galaţi, ACS Regional de Şah, CS Universitar de Şah Bucureşti, ACS Poseidon Limanum 2 Mai, ACS Fianchetto Constanţa, CS Otopeni, Clubul De Şah Diana Galaţi, CS Sfinxul Iaşi, CSM Craiova, CS Universitar Ploieşti, CSM Mihai Viteazu Vulcan, CS Spartac Bucureşti, ACS Viitorul Urziceni, ACS Noul Regat Crisade Piteşti, CS Carpatia Sinaia, CS Politehnica Iaşi, CS Medgidia, ACS Minerva Brăila, CS Oxygen Bucureşti, AC De Şah Alfil Piteşti,ACS  Mmi Andrei Muraiu Bucureşti,  CSS Ilfov,  Clubul de Şah Bicazul Bicay, ACS Regional de Sah Nord- Est,  CS Năvodari, CS Carpaţi Sinaia, CS Palatul Copiilor Buzău, CSS Palatul Copiilor Cosntanţa, ACS Cotnari Chess Academy Iaşi, CSS Târgu Mureş, ACS Satori Art Slobozia şi un patricipant din Grecia.

Publicitate
livrari domiciliu la cliseru
Apel rapid:     Linia 1     Linia 2      Linia 3

Turneul a fost organizat în şase categorii, trei categorii valorice şi trei categorii de vârstă: sub 2200, sub 1800, sub 1400, respectiv sub 12 ani, sub 10 ani şi sub 8 ani, la fiecare categorie fiind atribuite alte premii pentru fiecare subcategorie valorică sau de vârstă.

Şi cei nelegitimaţi la un club, cei care sunt la început de drum în practicarea acestui sport şi care încearcă să pătrundă în această lume minunată a şahului, în special copii, au fost invitaţi să participe la un concurs pregătit special pentru ei, unde au fost răsplătiţi, în funcţie de rezultatele obţinute, cu peste douăzeci de premii în medalii şi cupe, cel mai mic premiant având vârsta de 3 ani.

Arbitrajul a fost asigurat de o echipă de 10 arbitri, arbitrul principal fiind Lucian Gîlea de la Galaţi, secondat de: Nistor Slabu, Pişu Robert, Dăianu Cristian, Mihailiuc Flavius, Mihailov Iulian, Sarighioleanu Marius, Duca Delia, Toculeţ Adelina şi Covrig Ionel.

Invitata specială, Delia Duca, prezentatoarea emisiunii tv „Strategie în Alb şi Negru”, pe lângă sprijinul acordat în arbitrarea acestui concurs, a asigurat şi de această dată premierea suplimentară primilor clasaţi, oferind fiecăruia dintre aceştia câte o tablă de studiu individual al şahului Magne 2D.

La finalul celor 7 runde de 60 min/ 30sec pentru fiecare jucător, în urma punctajelor obţinute, clasamentele la fiecare categorie sunt:

Categoria 2200 – General

Locul I – Coca Cristi Iulian, ACS Smart Galaţi;

Locul II – Scripcaru George Daniel, CS Universitar ASE Bucureşti;

Locul III – Dobrin Ionuţ  Alexandru,  ACS Smart Galaţi.

Categoria 2220 – sub 2000

Locul I – Berechet Ştefan Mario, SCM Gloria Buzău;

Locul II – Arghirescu Andrei, Clubul Municipal de Şah Speran;

Locul III – Sarighioleanu Sebastian Laurenţiu, ACS Logic Dellta Tulcea.

Categoria 2200 – sub 1900

Locul I – Banu Gabriel Gheorghe, CS Poseidon Limanun  2 Mai;

Locul II – Mazilu Ştefan Fabian, ACS Regional de Şah „Nord –Est”;

Locul III- Dragomir Sorin, ACS Fianchetto Constanţa.

Categoria 2200 – Fete

Locul I – Anghel Maria, CSS Palatul Copiilor Cosntanţa;

Locul II –  Dobre Ana Margareta Alexandra, ADS Arnia Cessit.

Categoria 1800 –General

Locul I – Visarion Eugen George, ACS Pheonix Buzău;

Locul II – Aloman Daniel Ionuţ, ACS Satori Art Slobozia;

Locul III – Mihalache Paul Ştefan, CS Sfinxul Iaşi.

Categoria 1800 – sub 1650

Locul I – Sandu Razvan Nicolae, CS Politehnica Iaşi;

Locul II – Dumitraşcu Daniel, ACS Fianchetto Constanţa;

Locul III – Dincă Radu, CS Poseidon Limanu 2 Mai.

Categoria 1800- sub 1500

Locul I – Tănăsie Cosmin , CS Oxygen Bucureşti;

Locul II – Cazan Mircea Andrei, ACS Fianchetto Constanţa;

Locul III – Drăghici Matei Cezar, ACS Satori Art Slobozia.

Categoria 1800 – Fete

Locul I – Criveanu Maria, ACS Fianchetto Constanţa;

Locul II – Andres Maria Corina, CSM Galaţi;

Locul III – Borisov Sofia Ioana, ACS Logic Delta Tulcea.

Categoria 1400 – General

Locu I – Roşu Ionuţ Daniel, Acs satori Art Slobozia;

Locul II – Ciobanu Mircea Ionuţ, AC De Şah Alfil Piteşti;

Locul III – Datcu Adrian Iulian, ACS Minerva Brăila.

Categoria 1400 – sub 1200

Locul I – Chesaru Ioan Constantin, ACS Satori Art Slobozia;

Locul II – Leonte Andra loriana, CS Carpaţi Sinaia;

Locul III – Paneş constantin, ACS Satori Art Slobozia.

Categoria 1400 – la 1001

Locul I – Chivu Marius, ACS Satori Art Slobozia;

Locul II – Butacu Maria, ACS Genius Galaţi;

Locul III – Benczedi Raluca Elena, CS Năvodari.

Categoria 1400 – Fete

Locul I – Aldea Maria Antonia, ACS Mmi Andrei Murariu Bucureşti;

Locul II – Ivaşcu Andreea Cătălina, ACS Mmi Andrei Murariu Bucureşti;

Locul III – Criveanu Ilinca, ACS Fianchetto Constanţa;

Menţiune – Nicolae Daria Ştefania, ACS Satori Art Slobozia.

Categoria sub 12 ani – General

Locul I – Bujor Andrei Cristian, CSM Galaţi;

Locul II – Stan Oana Bianca, ACS Smart Galaţi;

Locul III – Găzdaru David, ACS Minerva Brăila.

Categoria sub 12 ani- Fete

Locul I- Cojocaru Alesia Mihaela, ASC Smart Galaţi;

Locul II – Drăgănoiu Maria, ACS Satori Art Slobozia;

Locul III – Mohonea Maria; ACS Logic Delta Tulcea.

Categoria sub 9 ani – băieţi

Locul I – Savin Mihai, ACS Smart Galaţi;

Locul II – Teodorof Eduard Ovidiu, CS Poseidon Limanu 2 Mai;

Locul III- Iorga Mihai Nicolae, ACS Smart Galaţi.

Categoria sub 9 ani- fete

Locul I- Averiti Ioana, CS Navodari;

Locul II – Stoica Ramona, CS Năvodari;

Locul III – Constantinescu Marina, CS Năvodari.

Categoria  sub 10 ani – General

Locul I – Balaban Victor Gabriel, ACS Smart Galaţi;

Locul II – Iordăchescu George Matei, SCM Gloria Buzău;

Locul III – Hăineală Iustin Petru , ACS Smart Galaţi.

Categoria  sud 10 ani – Fete

Locul I – Zoican Alesia Maria,CSM Gloria Buzău;

Locul II- Ciobanu Antonia Marinela, AC De Şah Alfil Piteşti;

Locul III- Pistea Iulia Elena, CS Năvodari.

Categoria 9 ani – băieţi

Locul  I – Tudor Henry Edward, ACS Fianchetto Constanţa;

Locul II – Costache Andrei Eugeniu, ACS Regional de Şah Nord –Est;

Locul III – Tăbăcaru Matei  Ştefan, ACS Smart Galaţi.

Categoria 9 ani – fete

Locul I – Coman Ioana Isabella, ACS Logic Delta Tulcea;

Locul II-  Diţă Maria Del Carmen, ACS Logic deta Tulcea;

Locul III- Nită Alice Maria, CS Palatul Copiilor Buzău.

 

Categoria 8 ani – General

Locul I – Butuză Ştefan Aurelian, CSS Târgu Mureş;

Locul II – Petroff Vlad, CS Oxygen Bucureşti;

Locul III- Ivan Robert Ioan,ACS Minerva Brăila.

 

Categoria 8 ani – fete

Locul I- Gheorghiu Theodora Maria,ACS Genius Galaţi;

Locul II – Volosincu Irina, ACS Logic Delta Tulcea;

Locul III – Podea Maria, ACS Nouş Regat Crisade Piteşti.

Categoria 7 ani

Locui I – Călin Rareş Ionuţ, ACS Minerva Brăila;

Locul II – Stănică Andrei,CSS Ilfov;

Locul III- Balaban Albert Edward, ACS Genius Galaţi.

Categoria 6 ani

Locul I la 6 ani şi locul IV general – Stănică Maria, CSS Ilfov.

După cele trei zile în care şahiștii s-au bucurat mai ales de revederea prietenilor şi de bucuria jocului de şah, atât cei premiaţi cât şi cei care nu au obţinut vreun premiu, au plecat cu convingerea că fiecare partidă pierdută sau câştigată a fost în folosul evoluţiei lor pe drumul performanţei. Organizatorii mulţumesc participanţilor pentru frumoasele zile petrecute împreună, cu gândul deja la următorul turneu, instructorul de şah Niţu Daniel şi preşedintele ACS Satori Art Slobozia, Ursu Cristian, promit organizarea unui campionat european de şah, deviza lor fiind: „Excelsior!”…, având o singură pasiune: ”Pasiune pentru performanţă!”.