Ziarul Obiectiv Ialomita
Ziarul Obiectiv Ialomita

Știri locale Ialomița

Ziarul Obiectiv Ialomita
  • OBIECTIV IALOMIȚA
  • Infotrafic
    • Anunțuri
  • Anunțuri și Informaţii Utile
  • Lege şi Ordine
  • Locuri de muncă
  • Locale Ialomița
  • Evenimente
  • Politică
  • Vremea
  • Magazin
    • Stiri nationale
    • No comment

Ialomița: Populația școlară este în scădere

Publicat de Obiectiv Ialomita
05/03/2016 | Locale Ialomita
magazin cliseru
rec garanti

Datele statistice privind efectivele de elevi din județul Ialomița arată că populația școlară este într-o continuă descreștere. Cel puțin așa arată o situație întocmită de reprezentanții Inspectoratului Școlar Ialomița, făcută publică luni, 29 februarie, în cadrul unei conferințe de presă.

conferinta inspectoratul scolar ialomitaPotrivit acestora, numărul elevilor este cu aproximativ 1.800 mai mic față de anul școlar anterior, respectiv de la 40.571 elevi înscriși în anul școlar 2014 – 2015 au rămas 38.766 în anul școlar 2015 – 2016.

De asemenea, dintre cei 38.766 elevi înscriși la începutul semestrului, au rămas 38.600 la final de semestru. Îngrijorător este și numărul elevilor care au rămas corigenți, respectiv 3.223, mulți dintre ei din ciclul liceal și gimnazial.

În ceea ce privește absențele, putem spune că deși situația nu este deloc bună, totuși se constată o îmbunătățire.

Dacă facem o comparație între frecvența elevilor din anul școlar trecut, pe semestrul I, față de acest an școlar, constatăm că există o îmbunătățire a frecvenței.

De exemplu, numărul absențelor pe elev era anul trecut de 19,10, iar în acest an școlar, după semestrul I, era de 15,92 absențe pe elev. Dacă la ciclul primar și gimnazial se observă efectiv o îmbunătățire a frecvenței față de anul trecut (primar – 16,92 absențe per elev anul trecut, față de 9,12 anul acesta), date mai mari există la liceal și profesional unde sunt sensibil mai ridicate (de exemplu, la profesional, de la 41,39 la 53,81 absențe per elev).

În primul semestru au fost exmatriculați din cauza absențelor 51 de elevi din învățământul liceal, clasele a XI și a XII-a, note scăzute la purtare având din această cauză 450 de elevi (122 la gimnaziu, liceu – 215, 108 – profesional). Medii sub șapte la purtare au mai primit și 191 de elevi, însă din alte motive, numărul total al elevilor cu nota scăzută la purtare ridicându-se la 641.

Distribuie
eleviInspectoratul Școlar Ialomițainvatamant ialomita

Articole recente:

Bilant Ipj Ialomita 2022

Comisar șef de poliție Savu Daniel Sebastian, inspector șef al IPJ Ialomița: „Activitatea tuturor colegilor o apreciez ca fiind bună, în linii mari”.

🟠 Obiectiv Ialomita | 07.02.2023 | Lege si Ordine
➡️ Citeşte
Sedinta Ordinara Consiliul Judetean Ialomita

Marian Pavel, președintele C.J. Ialomița: „Esența acestui buget ține până la urmă de ceea ce înseamnă dezvoltare a județului nostru”

🟠 Obiectiv Ialomita | 07.02.2023 | Locale Ialomita
➡️ Citeşte
Bilant Isu Ialomita

ISU Ialomița: În 2022, pagubele produse în urma incendiilor au crescut cu 84,60%. Cele mai multe incendii au fost în Fetești.

🟠 Obiectiv Ialomita | 06.02.2023 | Lege si Ordine
➡️ Citeşte
Bilant Jandarmeria Ialomita

Jandarmeria Ialomița, în anul 2022: Peste 8.200 de misiuni, în urma cărora au fost aplicate 3.333 de sancțiuni contravenționale

🟠 Obiectiv Ialomita | 06.02.2023 | Lege si Ordine
➡️ Citeşte
Consiliul Judetean Ialomita Cji

Comunicat convocare ședință de îndată, online, Consiliul Județean Ialomița – 03.02.2023

🟠 Obiectiv Ialomita | 02.02.2023 | Anunturi - Info Utile
➡️ Citeşte
trafic de droguri

Cercetați pentru trafic de droguri și constituire a unui grup infracțional organizat. Comercializau cannabis în Ialomița și Călărași

🟠 Obiectiv Ialomita | 02.02.2023 | Locale Ialomita
➡️ Citeşte

🟠 Vezi mai multe ştiri din Ialomiţa ➡️

Locuri de muncă Ialomița.
AJOFM Ialomița. Vezi detalii
Program de gardă farmacii,
Slobozia, luna FEBRUARIE 2023
Anunt-angajare
Reclama Piese Camioane
Reclama Personalizari
ziare.org   ziare & stiri
  • Termeni și condiții
  • Politica de Confidențialitate
  • Obiectiv Ialomița utilizează cookies. Află mai multe
  • Contact

Detalii Trafic obiectiv.net

Facebook Instagram Twitter Youtube
Ziarul Obiectiv Ialomita © 2011 - 2021 | obiectiv.net