Ialomița: Acțiuni de verificare a societăților comerciale
În perioada 19 – 26 septembrie, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Ialomița au desfășurat acțiuni punctuale de verificare a modului în care societățile comerciale respectă prevederile legale.
Astfel, au fost efectuate verificări la 65 de operatori economici pe diverse domenii de activitate de pe raza județului Ialomița.
În urma neregulilor constatate au fost aplicate 39 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 285.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor O.U.G. 28/1999, privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale.
Polițiștii au dispus ca măsură complementară confiscarea sumei de 20.780 de lei.
De asemenea, au fost constatate 6 infracțiuni la Legea 84/1998, privind mărcile și indicațiile geografice și 4 infracțiuni la Legea 241/2005, pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale.
Astfel de activități vor continua și în perioada următoare, pentru prevenirea și combaterea ilegalităților din domeniul comerțului.
Foto cu caracter ilustrativ