FOTBAL: Retrospectiva turului în Liga 4, Liga 5 și Liga 6

FOTBAL LIGA 4  –  CS Amara se desprinde din nou la șase puncte în fruntea clasamentului.

Singura modificare în clasament, schimbul de locuri între Viitorul Axintele (victorie acasă cu FC Traian) și Abatorul Slobozia (învinsă greu în deplasare de de liderul CS Amara). CS Amara se desprinde la șase puncte în fruntea clasamentului, după ce Recolta Gh. Doja pierde la Rapid Fetești. În subsolul clasamentului, puncte prețioase (câte unul) în deplasare câștigate de Secunda Adâncata și Voința Maia.

Etapa viitoare, meci greu pentru lider, în deplasare la Recolta Gheorghe Doja, care pentru a-și păstra locul doi pe podium are neapărat nevoie de victorie, Rapid Fetești având meci la îndemână acasă cu Spicul Colilia.

Rezultate seniori, etapa 18

Spicul Colilia – Baraganul Ciulnita 4-2
Recolta Gh. Lazar – Vointa Maia 1-1
Victoria Mt. Buzau – Recolta Barcanesti 3-0
Viitorul Axintele – FC Traian 6-1
Victoria Tandarei – Secunda Adincata 2-2
Unirea Ion Roata – Fulgerul Fierbinti 6-0
C.S. Amara – Abatorul Slobozia 3-2
Rapid Fetesti – Recolta Gh. Doja 4-2

Clasament

1. CS Amara 45p; 2. Recolta Gh. Doja 39p; 3. Rapid Fetesti 39p; 4. Victoria Mt. Buzau 35p; 5. Victoria Tandarei 32p; 6. Viitorul Axintele 29p; 7. Abatorul 29p; 8. Unirea Ion Roata 27p; 9. Spicul Colilia 27p; 10. Ciulnita 24p; 11. Recolta Gh. Lazar 22p; 12. Secunda Adincata 19p; 13. Voința Maia 18p; 14. FC Traian 13p; 15. Recolta Barcanesti 9p; 16. Fulgerul Fierbinti 7p.

Etapa viitoare – (25 martie, ora 15)

Rapid Fetesti – Spicul Colilia
Recolta Gh. Doja – C.S. Amara
Abatorul Slobozia – Unirea Ion Roata
Fulgerul Fierbinti – Victoria Tandarei
Secunda Adincata – Viitorul Axintele
FC Traian – Victoria Mt. Buzau
Recolta Barcanesti – Recolta Gh. Lazar
Vointa Maia – Baraganul Ciulnita

FOTBAL, LIGA 5 SERIA I – Spartacus Iazu, la un punct în urma liderului Recolta Săveni

Liderul Recolta Săveni nu reușește decât un egal în deplasare la FC Movila, Spartacus Iazu învinge în deplasare la Giurgeni și se apropie la un punct de primul loc. Unirea Scânteia, după ce etapa trecută a încasat cinci goluri la Iazu, marchează zece goluri fără a primi niciunul acasă cu Gloria Gura Ialomiței. La subsol, de urmărit evoluțiile echipelor Albești 08 și Gloria Gura Ialomiței, care se bat pentru evitarea celui de-al doilea loc retrogradabil, primul fiind acontat deja de Inter Stelnica.

Rezultate, etapa 16

Rapid Perieti – Inter Stelnica 2-1
Albesti 08 – Agronomia Bucu 5-3
Gloria Ograda – Unirea Grivita 8-3
Dunarea Giurgeni – Spartacus Iazu 1-3
Unirea Scanteia – Gloria Gura Ialomitei 10-0
Victoria Bordusani – Unirea M.Kogalniceanu 5-1
FC Movila – Recolta Saveni 2-2

Clasament, seniori

1. Saveni 38p, 2. Iazu 37p, 3. Scanteia 33p, 4. FC Movila 29p, 5. Ograda 27p, 6. Bucu 25p, 7. Perieti 22p, 8. Giurgeni 22p, 9. Grivita 22p, 10. Bordusani 21p, 11.M.Kogalniceanu 17p, 12. Albesti 16p, 13.Gura Ialomitei 14p, 14. Stelnica 5p

Program, etapa 17   – (sâmbătă, 25 martie, ora 15)

FC Movila – Rapid Perieți
Recolta Săveni – Victoria Bordusani
Unirea M.Kogălniceanu – Unirea Scanteia
Gloria Gura Ialomiței – Dunărea Giurgeni
Spartacus Iazu – Gloria Ograda
Unirea Grivița – Albesti 08
Agronomia Bucu – Inter Stelnica

LIGA 5, SERIA II:  Podiumul pare că s-a desprins decisiv

Liderul Unirea Slobozia face scor cu Recolta Malu Roșu, Olimpia Rădulești și FC Urziceni își consolidează pozițiile pe podium și continuă lupta pentru promovare, Voința Reviga punctează pentru a evita retrogradarea directă și, de ce nu, chiar barajul, Viitorul Moldoveni saltă în prima parte a clasamentului. Punct prețios scos de Orezu în deplasare la Stăruința Broșteni, Dridu încearcă să recupereze din punctele primite ca penalizare.

Rezultate

Voința Reviga – Infrățirea Jilavele 4-1
Staruința Broșteni – Orezu 3-3
Olimpia Rădulești – AS Căzănesti 3-1
Coșereni – Viitorul Moldoveni 0-3
Unirea ‘04 Slobozia – Recolta Malu Rosu 17-1
Unirea Sărățeni – Juventus Borănesti 5-4
FC Dridu – Voința Cocora 2-1
Urziceni – Unirea Urziceni 6-1

Clasament

1. Unirea ‘04 Slobozia 48p, 2. Olimpia Radulesti 43p, 3. FC Urziceni 42p, 4. Unirea 2015 Urziceni 33p, 5. Juventus Boranesti 28p, 6. AS Cazanesti 27p, 7. Infratirea Jilavele 26p, 8. Viitorul Moldoveni 25p, 9. Staruinta Brosteni 24p, 10. Vointa Cocora 23p, 11. Unirea Sarateni 21p, 12. Orezu 21p, 13. Cosereni 18p, 14. Vointa Reviga 10p, 15. Recolta Malu Rosu 4p, 16. FC Dridu 3p.

Etapa viitoare – (duminică, 26 martie, ora 15)

FC Urziceni – Voința Reviga
Unirea 2015 Urziceni – FC Dridu
Voința Cocora – Unirea Sărățeni
Juventus Borănești – Unirea Slobozia
Recolta Malu Rosu – Coșereni
Viitorul Moldoveni – Olimpia Rădulești
AS Căzănești – Staruința Broșteni
Orezu – Infrățirea Jilavele

Fotbal, Liga 6, Seria I  – Athletic Slobozia, doar egal la Ciochina, tremură pentru locul doi

Dacă etapa trecută Spicul Mărculești s-a poticnit la Munteni Buzău, în aceasastă etapă a venit rândul echipei Athletic Slobozia să piardă puncte unde se aștepta mai puțin, la Ciochina, așa că acum tremură pentru locul doi, care duce la promovare, fiind amenințată de Real Bucu, chiar și de Real Gimbășani. Mai mult, etapa viitoare primește acasă vizita liderului, un eșec putând duce deja la pierderea locului doi, dacă și Real Bucu învinge la Buești.

Rezultate, etapa 16

Ialomita Suditi a stat
Flacara Andrasesti – Real Gimbasani 0-1
Real Bucu – Baraganul Ciulnita 4-2
Vointa Orboesti – Recolta Buesti 0-1
Fair-Play Slobozia Noua – Victoria II Mt.Buzau 4-0
Spicul Marculesti – Vointa Brincoveni 7-3
AS Ciochina – Athletic Slobozia 1-1

Clasament

1. Spicul Marculesti 39p, 2. Athletic Slobozia 34p, 3. Real Bucu 32p, 4. Real Gimbasani 28p,5. Baraganul Ciulnita II 27p, 6. Victoria II Mt.Buzau 25p, 7. Recolta Buesti 18p, 8. Flacara Andrasesti 17p, 9. AS Ciochina 13p, 10. Ialomita Suditi 12p, 11. Fair-Play Slobozia Noua 16p, 12. Vointa Orboesti 9p, 13. Vointa Brincoveni -4p.

Etapa viitoare – (duminică, 26 martie, ora 15)

AS Ciochina – sta
Athletic Slobozia – Spicul Marculesti
Vointa Brincoveni – Fair-Play Slobozia Noua
Victoria II Mt.Buzau – Vointa Orboesti
Recolta Buesti – Real Bucu
Baraganul Ciulnita II – Flacara Andrasesti
Real Gimbasani – Ialomita Suditi

Fotbal, Liga 6, Seria II – După ce a învins liderul, Dinamo Bordușelu saltă spectaculos în clasament

Trei puncte câștigate acasă în fața liderului, faptul că Unirea Gârbovi și Unirea Patru Frați au stat, dar și înfrângerea acasă a Libertății Sălcioara permite un salt spectaculos pentru Dinamo Bordușelu.

Rezultate, etapa 16

Unirea Gârbovi a stat
Dinamo Bordușelu – Progresul Sf. Gheorghe 3-2
Unirea Patru Frați a stat
Avântul Grindu – Viitorul Rași 4-1
Libertatea Sălcioara – Gloria Alexeni 2-3
Athletic Valea Măcrișului – Dinamo Armășești 3-0
Infrățirea Jilavele II a stat

Clasament

1. Progresul Sf. Gheorghe 33p, 2. Avantul Grindu 26p, 3. Infrățirea Jilavele II 22p, 4. Dinamo Borduselu 20p, 5. Unirea Patru Frați 19p, 6. Libertatea Sălcioara 18p, 7. Unirea Girbovi 17p, 8. Gloria Alexeni 13p, 9. Athletic Valea Macrisului 13p, 10. Dinamo Armasesti 5p, 11. Viitorul Rasi 1p.

Program, etapa viitoare – (duminică, 26 martie, ora 15)

Înfrățirea Jilavele II – Athletic Valea Măcrișului
Dinamo Armășești – Libertatea Sălcioara
Gloria Alexeni – Avântul Grindu
Viitorul Rași – Unirea Patru Frați
Dinamo Bordușelu stă
Progresul Sf. Gheorghe – Unirea Gîrbovi