Cupa Satori, Ediţia de Primăvară 2016, debut promiţător sub egida Federaţiei Române de Şah!

La doi ani de la înfiinţarea secţiei de şah a Clubului Satori Art şi aproape un an de la afilierea clubului la Federaţia Română de Şah, sâmbătă şi duminică, 26, respectiv 27 martie 2016, a avut loc la Slobozia competiţia şahistă „CUPA SATORI”, ediţia de primăvară 2016.

Acest turneu a fost organizat de ACS Satori Art Slobozia, Asociaţia Imo Ex Animo Andrăşeşti şi Direcţia Pentru Tineret şi Sport Ialomiţa, la Universitatea Bioterra din Slobozia.

Promotorul acestuia a fost, aşa cum ne-a obişnuit, domnul Niţu Daniel, antrenorul copiilor de la Satori Art Slobozia.

Putem spune că numărul participanţilor a depăşit aşteptările organizatorilor, la turneu fiind prezenţi 101 şahişti legitimaţi, de toate vârstele, şi 23 de copii nelegitimaţi, turneul fiind împărţit pe 7 categorii, astfel încât să acopere toate categoriile de vârstă.

Au răspuns invitaţiei de a participa la acest turneu şahiști de la cluburi precum: ACS Genius Galaţi, ACS Smart Galaţi, Clubul de Şah Orizont 64 Brăila, CS Palatul Copiilor Buzău, CS Voinţa Buzău, CS Şah Club Galaţi, ACS Fianchetto Constanţa, CS Asociaţia Axiopolis Sport Cernavodă, CS Micul Prinţ Brăila, ACS Elisabeta Polihroniade Bucureşti, ACS Pheonix Buzău, CS Olimp Şah Focşani, ACS Master Mind Bucureşti, CSM Craiova, ACS SISSA Constanţa, CS Colosseum Giurgiu, CS Al Şahului Esperantist Tulcea, CS Şah Club Potaissa Turda, CS Politehnica Iaşi şi, desigur, CS Satori Art Slobozia.

Cea mai mică participantă la acest concurs a fost Crăiţă Miruna, în vârstă de patru ani, de la Tulcea, ea participând la Turneul F, copii sub 10 ani, nelegitimaţi, unde a reuşit să obţină un binemeritat loc V, ea fiind premiată şi la categoria „cea mai mică şahistă”.

Au fost două zile încărcate de emoţii, atât pentru organizatori, cât şi pentru participanţi, turneul fiind catologat din start ca fiind unul greu, cu mulţi sportivi cu experienţă şi punctaj ElO- CIV ridicat.
Arbitrajul a fost asigurat de către arbitru principal Gîlea Lucian, de la ACS Smart Galaţi şi arbitru secund Mihailov Iulian de la ACS Fianchetto Constanţa.

Premiile au fost atribuite până la locul cinci la fiecare categorie şi au constat în cupe, medalii, trofee, diplome şi bani.

Să menţionăm câştigătorii!

La categoria sub 8 ani:

Locul I – Criveanu Maria, de la Fianchetto Constanţa,

Locul II – Popescu Ştefan Andrei, de la Palatul Copiilor Buzău,

Locul III – Cervis Jean Mihai, de la Micul Prinţ Brăila,

Locul IV – Arora David Narazan, de la ACS Satori Art Slobozia,

locul V – Ştefan David Andrei, de la ACS Fianchetto Constanţa şi Premiul Special Fete – Pândaru Delia, de la ACS Pheonix Buzău.

La categoria sub 10 ani:

Locul I – Nedelcu Teodor Cosmin, de la Clubul de Şah Orizont 64 Brăila,

Locul II – Voicu Teodor Mihnea, de la Palatul Copiilor Buzău,

Locul III – Crăciun Cristian Gabriel, de la ACS Genius Galaţi,

Locul IV – Mihai Florin, de la Smart Galaţi,

Locul V – Antohi Rareş Nicuşor, de la Smart Galaţi

şi

Premiul I Fete – Chicăroşie Ioana Bianca, de la ACS Genius Galaţi,

Premiul II fete – Celea Andreea, de la Axiopolis Sport Cernavodă,

Premiul III fete – Tocu Delia Georgiana, de la Şah Club Galaţi.

Menţionăm că fetiţa clasată pe locul II fete, Chicăroşie Ioana Bianca, este campioană naţională la categoria sub 8 ani şi vicecampioană europeană la aceeaşi categorie.

La categoria sub 12 ani:

Locul I – Constandache Vlad, de la Genius Galați,

Locul II – Bordei Rareș, de la Smart Galați,

Locul III – Goian Mario, de la Axiopolis Sport Cenavodă,

Locul IV – Drăghici Cezar, de la Satori Art Slobozia,

Locul V – Damian Eduard, de la șah Club Galați.

Premiul sprecial fete nu a fost atribuit, la această categorie nefiind înscrisă nicio fată.

La categoria sub 14 ani:

Locul I – Bobu Ștefan, de la Satori Art Slobozia,

Locul II – Rășcanu Costel, de la Șah Club Galați,

Locul III – Cojocaru George, de la Satori Art Slobozia,

Locul IV – Ionescu Dan, de la Satori Art Slobozia,

Locul V – Crăcănatu Iulian, de la Axiopolis Sport Cernavodă.

Premiul sprecial fete nu a fost atribuit, la această categorie nefiind înscrisă nicio fată.

La categoria sub 16 ani:

Locul I Băieți – Crăciun Alexandru Emilian, de la Smart Galați,

Locul II – Berechet Ștefan Mario, de la Pheonix Buzău,

Locul III – Coca Cristi Iulian, de la Smart Galați.

Locul I Fete – Andres Marina Corina, de la Șah Club Galați

Locul II  – Pâslaru Andreea Raluca, de la Satori Art Slobozia.

Acești copii au jucat la categoria Seniori, premiile fiind oferite separat pentru categoria lor de vârstă. Îi felicităm pentru curaj și ambiție.

Berechet Ștefan, situat pe locul II, trebuia să concureze la categoria sub 14 ani, dar a „negociat” înscrierea lui la categoria Seniori cu tatăl său.

La categoria Seniori:

Locul I – Ţintă Gheorghe, de la Axiopolis Sport Cernavodă,

Locul II – Ceauşescu Iulian, de la Colosseum Giurgiu,

Locul III – Ciubotariu Maricel, de la Fianchetto Constanța,

Locul IV – Coman Vasile, de la Axiopolis Sport Cernavodă,

Locul V – Papp Ferenc Attila, de la Şah Club Potaissa Turda

Locul VI – Bratu Gheorghe, de la CSM Craiova.

La categoria nelegitimaţi sub 14 ani:

Locul I băieţi – Filimon Alin, de la Şcoala Gimnazială George Vâlsan Amara,

locul II băieţi – Ion Răsvan, de la Şcoala Gimnazială George Vâlsan Amara,

Locul III băieţi – Nicoară Mihai, de la Şcoala Gimnazială nr. 3 Slobozia,

Locul IV băieţi – Dughiană Andrei, de la Liceul de Arte Ionel Perlea din Slobozia,

Locul V băieţi – Duşe Florin, de la Liceul de Arte Ionel Perlea din Slobozia,

Locul VI băieţi – Stănescu Alexandru, de la Liceul de Arte Ionel Perlea din Slobozia.

Locul I fete – Grecu Anastasia, de la Liceul de Arte Ionel Perlea Slobozia,

Locul II fete – Dumitru Denisa, de la Şcoala Gimnazială George Vâlsan Amara,

Locul III fete – Bodeanu Ioana Alexia, de la Liceul de Arte Ionel Perlea din Slobozia,

Locul IV fete – Enache Dorina, de la Şcoala Gimnazială George Vâlsan Amara,

Locul V fete – Crăiţă Miruna, din Tulcea

Locul VI – Poenaru Sivica Maria de la Andrăşeşti.

Organizatorii ţin să mulţumească tuturor participanţilor şi, în mod special, domnilor Gîlea Lucian de la Smart Club Galaţi, Ceauşescu Iulian, de la Colosseum Giurgiu, Mihailov Iulian, de la Fianchetto Constanţa, Preda Iulian, de la Micul Prinţ Brăila, Jugaru Lucian de la Șah Club Galaţi, pentru implicare şi participare la această competiţie.

Competiţia a fost un real succes pentru toţi participanţii, putem spune că debutul competiţiilor sub egida Federaţiei Române de Şah a fost de bun augur!