Copiii cu rezultate excepționale la olimpiade, dar și cei mai buni sportivi din Fetești, au fost premiați

Olimpici premiati de primarul din FetestiConsiliul Local al municipiului Fetești s-a întrunit joi, 22 decembrie, la sediul Casei de Cultură – Sala „Lumina”, pentru ședința festivă. În cadrul acestui eveniment, pe lângă ședința ordinară pe luna decembrie, au fost premiați de către primarul municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, elevii cu cele mai bune rezultate la olimpiadele școlare, la fazele naționale și internaționale, cei mai buni sportivi și persoanele care au împlinit 50 de ani de căsătorie.

Deschiderea evenimentului a fost asigurată de către corul Școlii nr. 2 “Nicolae Bălcescu” și un grup instrumental-vocal de la Clubul Elevilor din municipiu, care i-au colindat pe cei prezenți.

Festivitatea de premiere a început cu elevii care au obținut rezultate excepționale la olimpiade, după cum urmează:

  • Liceul Teoretic Carol I:
  1.     Bănică Bianca Andreea – Premiul II – Olimpiada Internațională de Limbă, comunicare și literatură română, Mențiune etapa națională – Concurs Internațional Public Speaking. (2.616 lei) – Profesori îndrumători Georgescu Daniel (1.146 lei) și Stroe Emilia (1.146 lei);
  2.   Cocîrlea Ana Elena –Premiul Special pentru coerența exprimării – Olimpiada Națională de Limbă, comunicare și literatură română. (500 lei) – Profesor îndrumător Georgescu Daniel (250 lei);
  3. Nichiforov Ana – Premiul Special pentru acuratețea argumentării – Olimpiada Națională de Limbă, comunicare și literatură română. (500 lei) – Profesor îndrumător Vasile Georgeta (250 lei);
  4.   Banu Alexandra Maria –Mențiune – Olimpiada Națională de Limbă, comunicare și literatură română. (500 lei) – Profesor îndrumător Vasile Georgeta (250 lei);
  5.  Cucoș Bianca – a obținut în clasa a XI-a – Mențiune – Olimpiada de Biologie Faza Națională. (500 lei) – Profesor îndrumător Pîrvu Roxana (250 lei);
  6. Areanu Andrei Felix –Premiul I – Olimpiada Națională de informatică aplicată CIA. (1.776 lei) – Profesor îndrumător Catrinescu Antoneta;
  7.   Bădeanu Alexandra Corina – Mențiune – Olimpiada Națională de informatică aplicată CIA. (500 lei) – Profesor îndrumător Catrinescu Antoneta (1.146 lei);
  8. Buzilă Eugen – Mențiune – Olimpiada Națională de Geografie – Etapa Națională. (500 lei) – Profesor îndrumător Ivan Roxana (250 lei);
  9. Staicu Alexandra Venera – Premiul II – Etapa Națională – Concurs internațional Public Speaking (1.356 lei) – Profesor îndrumător Stroe Emilia ( 726 lei);
  10.  Gogota Florentina – Premiul Special – Olimpiada Națională de Limbi Clasice. (500 lei) – Profesor îndrumător Grecu Adriana (250 lei);
  • Grup Școlar de Industrie Alimentară:
  1. Sandru Georgiana –Mențiune – Faza Națională – calificare Brutar- Patiser-Preparator Produse Făinoase. (500 lei) – Profesor îndrumător Aștefanei Gabriela (250 lei) și maistru Șerban Ecaterina (250 lei);
  2. Turliu Adriana – Mențiune – Faza Națională – calificare Bucătar. (500 lei) – Profesor îndrumător Anton Elena (250 lei) și maistru Amariei Octavian (250 lei).

Olimpicii au fost urmați de cei mai buni sportivi și anume:

  1. Ciorobea Andreea Mădălina – Locul 3 kata echipe CAMPIONATUL MONDIAL ITALIA, Locul 2 kumite rotativ, Locul 1 kumite echipe – CAMPIONATUL NAȚIONAL  PT. ECHIPE SIBIU, Locul 1 kumite echipe – CUPA CAMPIONILOR EUROPENI CLUJ;
  2. Marin Raisa -Locul 1 kata individual – CAMPIONATUL NAȚIONAL BUCUREȘTI, Locul 1 kata echipe -Locul 1  kumite echipe-CAMPIONATUL NAȚIONAL  PT. ECHIPE SIBIU, Locul 1 kumite echipe CUPA CAMPIONILOR EUROPENI CLUJ;
  3. Ciorobea Florentina – Locul 1 kata echipe, Locul 1  kumite echipe – CAMPIONATUL NAȚIONAL  PT. ECHIPE SIBIU, Locul 1 kumite echipe – CUPA CAMPIONILOR EUROPENI CLUJ, Locul 3 kumite individual – CAMPIONATUL NAȚIONAL BUCUREȘTI;
  4. Ianache Gabriela  – locul I – Proba Kumite (8ani) la Campionatul Național de Karate, copii, cadeți și juniori;
  5. Decu Eduard   – locul II – Proba Kumite (10-11 ani) la Campionatul Național de Karate, copii, cadeți și juniori;
  6. Pascan Alexandra -locul II – Proba Kumite (10-11 ani) la Campionatul Național de Karate, copii, cadeți și juniori;
  7. Bârsan Alexandru – locul III – Proba Kumite (8-9 ani) la Campionatul Național de Karate, copii, cadeți și juniori.

Sportivii sunt antrenați de către Marin Gigel și Răcilă Viorel. Toți aceștia au primit din partea primarului câte un pachet cu dulciuri și fructe și câte 100 de lei.

Edilul Gheorghe Catrinoiu a declarat că aceasta este încă o dovadă a faptului că municipalitatea feteșteană susține, încurajează și promovează performanța școlară și extrașcolară.

Festivitatea a fost încheiată cu premierea celor 37 de cupluri feteștene care au sărbătorit anul acesta nunta de aur. Fiecare pereche a primit căte 250 de lei din partea Primăriei și a Consiliului local.