Ziarul Obiectiv Ialomita
Ziarul Obiectiv Ialomita
Știri locale din județul Ialomița
Data curentă: 17 octombrie 2025
  • HOME
  • Infotrafic
    • Anunțuri
  • Anunțuri și Informaţii Utile
  • Lege şi Ordine
  • Locuri de muncă
  • Locale Ialomița
  • Evenimente
  • Politică
  • Vremea
  • Magazin
    • Stiri nationale
    • No comment

Bursă a locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Danemarca

Publicat de Obiectiv Ialomita
11 ianuarie 2012, 11:26 PM

Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă va organiza în data de 15 februarie 2012 o bursă a locurilor de muncă pentru sectorul agricol din Danemarca.

Sunt oferite circa 75 de locuri de muncă pentru lucrători în agricultură, la recoltarea căpşunilor, mazării, zmeurii, a altor fructe şi legume.

Perioadele de lucru sunt diferite, astfel:   

  • Recoltarea căpşunilor:  Începând cu sfârşitul lunii mai sau mijlocul lunii iunie până la sfârşitul lunii iulie sau jumătatea lunii august (5-10 săptămâni);
  • Recoltarea mazării: De la sfârşitul lunii mai până la sfârşitul lunii august (8-14 săptămâni);
  • Recoltare zmeură/căpşuni în sere: Din aprilie până în noiembrie, in diferite perioade de timp.

Plata muncii la recoltatul căpşunilor şi mazării se efectuează întotdeauna în funcţie de cantitatea culeasă, în medie 0,8-0,9 euro/kg (o medie de 10-15 euro net/oră, în funcţie de viteza recoltării). Plata se face conform Contractului Colectiv de Munca aplicabil în agricultură.

Programul de lucru este în funcție de cultura agricolă, astfel: începe de la sfârșitul lunii mai/jumătatea lunii iunie până în luna august/septembrie. În mod normal, se lucrează între 25-37 ore săptămânal, dar numărul lor depinde de recolta și de vreme. Munca începe deseori la 4 dimineaţa.

În ceea ce privește cazarea, la cele mai multe dintre ferme, aplicanţii trebuie să îşi aducă un cort, ustensile de gătit şi haine groase. În ferme se vor asigura spaţii acoperite pentru prepararea mâncării, toalete şi baie. Taxa pentru cazare în camping este între 2 şi 10 euro/zi, pentru a fi acoperite costurile serviciilor de electricitate, apă etc.

Cerinte generale:   

  • Vârstă minimă – 18 ani.
  • Cunoştinţe de limba engleză nivel mediu
  • Muncă fizică grea.
  • Experienţa în munca agricolă constituie un avantaj
  • Munca anterioară în ferme daneze constituie un avantaj
  • Flexibilitate cu privire la schimbarea orelor de lucru în timpul contractului de muncă.

Persoanele interesate se vor prezenta cu cartea de identitate, original și o copie, la consilierul EURES din cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița din Slobozia str. Lacului nr. 10, etajul 3, cam 17 sau la sediile Punctelor de Lucru din Fetești, Țăndărei și Urziceni până la data de 6 februarie 2012.

agricultura | ajofm ialomita | cules capsuni | locuri de munca danemarca

Știri recente:

ITM Ialomița: Amenzi de peste 1 milion de lei în primele șase luni pentru nerespectarea legislației muncii
Peste 33 de milioane de lei au fost plătiți de AJPIS Ialomița pentru beneficiile sociale aferente lunii septembrie 2025
Acțiune a polițiștilor în Urziceni, Jilavele și Ion Roată, pentru combaterea absenteismului școlar și creșterea siguranței în școli. Articole pirotehnice descoperite la un elev din Jilavele.
Ialomița: 27 de localități, în zona de risc epidemiologic ridicat pentru gripa aviară
Slujbă arhierească la biserica cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din Slobozia
Vezi mai multe ştiri din Ialomiţa ➡️

Program de gardă farmacii,
Slobozia, luna OCTOMBRIE 2025

Agrichim

Adi Ecoo 2009 - Colectare Selectiva

Diami

Telefonul Varstnicului

ziare.org   ziare & stiri
  • Termeni și condiții
  • Politica de Confidențialitate
  • Obiectiv Ialomița utilizează cookies. Află mai multe
  • Contact
Facebook Twitter Youtube Instagram
Ziarul Obiectiv Ialomita © 2011 - 2025 | obiectiv.net