Ansamblul folcloric „Doruleţ“ din Făcăeni, câștigătorul Trofeului festivalului „Zărzărică, zărzărea“ 

Festivalul-concurs judeţean de folclor „Zărzărică, zărzărea“, organizat de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa, şi-a încheiat vineri, 13 iunie, cea de-a XXII-a ediţie, printr-un spectacol-concurs desfăşurat în localitatea Munteni Buzău.

De-a lungul celor 22 ediţii, acest festival şi-a propus şi reuşit să stimuleze cercetarea, păstrarea şi valorificarea tradiţiilor muzicale, coregrafice şi etnografice din judeţul Ialomiţa prin spectacole desfăşurate în cadrul celei mai mari competiţii folclorice cu caracter judeţean.

Au participat concurenţi din localităţile Albeşti, Bueşti, Balaciu, Borduşani, Căzăneşti, Coşereni, Feteşti, Făcăeni, Gheorghe Doja, Giurgeni, Gura Ialomiţei, Jilavele, Mihail Kogălniceanu, Munteni Buzău, Reviga, Săveni, Vlădeni.

Juriul a fost format din specialişti în domeniul muzical-coregrafic: Prof. dr. Cristian Obrejan (director al Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa), Prof. dr. Virgil Iaru (profesor muzică Liceul de Artă „Ionel Perlea“ Slobozia), Nicolae Rotaru (interpret muzică populară), Aurel Vancu (coregraf), Adriana Stoica (redactor Antena 1 Slobozia), Clementina Tudor (redactor Radio Campus – Slobozia), Dobre Marinela (preşedintele Comisiei de Cultură – Consiliul Local Munteni Buzău).

Jurizarea s-a făcut pe cele cinci secţiuni ale festivalului: solişti vocali, secţiune instrumentală, grupuri vocale, dansuri populare, grupuri folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice, acordându-se următoarele premii:

Secţiunea solişti vocali:

Premiul I: Cocoş Ionuţ (Vlădeni)

Premiul al II-lea: Preda Maria (Balaciu)

Premiul al III-lea: Preda Ionela (Gura Ialomiţei)

Secţiunea instrumentală:

Premiul I: Zamfir Petre (acordeon) (Făcăeni)

Premiul al II-lea: Maxim Aurel (acordeon) (Munteni Buzău)

Premiul al III-lea: Grupul instrumental de mandoline (Giurgeni) şi Milea Constantin (acordeon) (Mihail Kogălniceanu)

Secţiunea grupuri vocale:

Premiul I: Grup vocal folcloric feminin (Munteni Buzău)

Premiul al II-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc (Luciu)

Premiul al III-lea: Grup vocal folcloric bărbătesc (Giurgeni)

Secţiunea dansuri populare:

Premiul I: Formaţia de dansuri populare mixte (Gheorghe Doja)

Premiul al II-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Giurgeni)

Premiul al III-lea: Formaţia de dansuri populare mixte (Vlădeni)

Premiu special: Formaţia de dansuri populare mixte (Munteni Buzău)

Premiu special: Formaţia de dansuri populare mixte (Săveni)

Premiu special: Formaţia de dansuri populare fete (Mihail Kogălniceanu)

Premiu special: Formaţia de dansuri populare mixte (Jilavele)

Secţiunea grupuri  folclorice tradiţionale şi ansambluri folclorice:

Premiul I:  Ansamblul folcloric „Mugurelul“ (Reviga)

Premiul al II-lea: Ansamblul folcloric „Drăgaica“ (Căzăneşti)

Premiu special: Grupul folcloric tradiţional Borduşani

Premiu special: Grupul folcloric tradiţional de romi (Feteşti)

Trofeul festivalului „Zărzărică, zărzărea“ a fost acordat ansamblului folcloric „Doruleţ“ (Făcăeni).

Din partea Consiliului Local Munteni Buzău a fost acordat Premiul special „Prof. Anton Ieremia“ formaţiei de mandoline din Giurgeni.

Festivalul s-a încheiat cu un spectacol oferit de ansamblul folcloric „Valurile Dunării“ din Giurgeni (câştigătorul ediţiei XXI), orchestra „Doina Bărăganului” a Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Ialomiţa şi soliştii Anişoara Dumitru, Mălina Paraschiv şi Nicoleta Rădinciuc Vlad.