Ziarul Obiectiv Ialomita > Locale Ialomita > AEP: 26 noiembrie – tragere la sorți președinți și locțiitori secții de votare https://wp.me/p49Kdo-8oT

AEP: 26 noiembrie – tragere la sorți președinți și locțiitori secții de votare

Programarea tragerii la sorți computerizate pentru desemnarea președinților birourilor electorale ale secțiilor de votare și a locțiitorilor acestora

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) anunță că în data de 26 noiembrie 2016 va avea loc tragerea la sorți computerizată prin care instituția noastră va desemna președinții birourilor electorale ale secțiilor de votare și locțiitorii acestora.

Potrivit legislației electorale în vigoare, preşedintele biroului electoral al secţiei de votare şi locţiitorul acestuia sunt desemnaţi de către Autoritatea Electorală Permanentă, în ședință publică, anunţată cu 48 de ore înainte, prin tragere la sorţi computerizată, organizată la nivel judeţean sau al municipiului Bucureşti, cu 15 zile înaintea datei alegerilor parlamentare, pe funcţii, dintre persoanele înscrise în corpul experţilor electorali, cu domiciliul sau reşedinţa în judeţul respectiv, pe baza criteriului apropierii domiciliului sau reşedinţei de sediul secţiei de votare, precum şi pe baza criteriului studiilor absolvite.

Precizăm că tragerea la sorți computerizată va avea loc în prezența preşedinţilor birourilor electorale de circumscripţie, iar rezultatele acesteia vor fi aduse la cunoştinţă publică prin afişare pe site-ul Autorităţii Electorale Permanente, respectiv la sediile birourilor electorale de circumscripţie şi pe site-urile acestora.

Corpul experților electorali este o evidenţă permanentă a persoanelor care pot deveni preşedinţi ai birourilor electorale ale secţiilor de votare sau locţiitori ai acestora, înființată, gestionată și actualizată de către AEP. Prevederile privind corpul experților electorali au fost introduse prin Legea nr. 208/2015 privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea Autorității Electorale Permanente, republicată, cu modificările și completările ulterioare și au fost aplicate pentru prima dată la alegerile locale din 5 iunie 2016.

În tabel găsiți programarea ședințelor publice pentru tragerea la sorți a președinților birourilor electorale și a locțiitorilor acestora:

JudetOra tragere la sorțiLocație tragere la sorți
ALBA15:00SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 1 ALBA MUNICIPIUL ALBA-IULIA, PIAȚA I. I. C.BRĂTIANU, NR. 1, CAM. 113 (INSTITUȚIA PREFECTULUI)
ARAD10:00SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN NR. 2 ARAD, MUNICIPIUL ARAD, PIAŢA SPORTURILOR FN, BAZINUL DE ÎNOT ,, DELFINUL”;
ARGEŞ10:00MUNICIPIUL PITEȘTI, SALA DE ȘEDINȚE A CONSILIULUI JUDEȚEAN, STR. VASILE MILEA, NR. 1, PARTER, JUDEȚUL ARGEȘ
BACĂU10:00INSTITUȚIA PREFECTULUI-JUDEȚUL BACĂU, CAM. 34, STR. MĂRĂȘEȘTI NR. 2-4, MUN. BACĂU
BIHOR10:00SALA NR. 2 A INSTITUȚIEI  PREFECTULUI JUDEȚULUI BIHOR ,PARCUL TRAIAN NR.5, ORADEA
BISTRIŢA-NĂSĂUD10:00SALA 15 A INSTITUȚIEI  PREFECTULUI JUDEȚULUI BISTRITA-NASAUD, PIATA PETRU RARES NR. 1 BISTRITA
BOTOŞANI11:00INSTITUȚIA PREFECTULUI-JUDEȚUL BOTOȘANI, SALA NICOLAE IORGA, STR. PIAȚA RVOLUȚIEI NR. 1-3, MUN. BOTOȘANI
BRAŞOV09:00SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 8 BRAŞOV MUNICIPIUL BRAȘOV, BULEVARDUL EROILOR, NR. 5
BRĂILA10:00SALA DE ȘEDINȚE A CONSILIULUI JUDEȚEAN BRĂILA (CAMERELE 402-404), ETAJ 4, DIN CADRUL PALATULUI ADMINISTRATIV MUNICIPIUL BRĂILA, PIAȚA INDEPENDENEȚEI NR. 2, JUDEȚUL BRĂILA
BUZĂU12:30SALA  MARE A CONSILIULUI JUDEȚEAN BUZĂU MUNICIPIUL BUZĂU, BULEVARDUL NICOLAE BĂLCESCU, NR. 48, JUDEȚUL BUZĂU
CARAŞ-SEVERIN13:00AUTORITATEA ELECTORALĂ PERMANENTĂ – FILIALA VEST, MUNICIPIUL REŞIŢA, PIAŢA 1 DECEMBRIE 1918 NR 7, ET. 2;
CĂLĂRAŞI13:00SALA DE ȘEDINȚE A INSTITUȚIEI PREFECTULUI JUDEȚULUI CĂLĂRAȘI, STR. SLOBOZIEI NR. 9-11, ET. 1
CLUJ08:00PALATUL ADMINISTRATIV CLUJ ( SALA MICA ), BLD. 21 DECEMBRIE 1918 NR. 58, CLUJ-NAPOCA
CONSTANŢA08:00SALA ,,REMUS OPREANU” DIN INCINTA PALATULUI ADMINISTRATIV MUNICIPIUL CONSTANȚA, BULEVARDUL TOMIS, NR. 51, JUDEȚUL CONSTANȚA
COVASNA09:30SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 15 COVASNA MUNICIPIUL SFÎNTU GHEORGHE, PIAȚA LIBERTĂȚII, NR. 6, CAM. 11
DÂMBOVIŢA10:15SEDIUL BECJ DÂMBOVIȚA, MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE, PIAȚA TRICOLORULUI, NR. 1, JUDEȚUL DÂMBOVIȚA
DOLJ09:00INSTITUȚIA PREFECTULUI JUDEȚUL DOLJ – SALA MARE (ETAJ 1) STR. UNIRII NR. 19, MUNICIPIUL CRAIOVA
GALAŢI16:30SALA DE ȘEDINȚE A CONSILIULUI JUDEȚULUI GALAȚI MUNICIPIUL GALAȚI, STRADA EROILOR, NR. 7, JUDEȚUL GALAȚI
GIURGIU11:00SALA DE ȘEDINȚE A INSTITUȚIEI PREFECTULUI JUDEȚULUI GIURGIU, ȘOS. BUCUREȘTI NR. 10, ET. 1
GORJ10:00AUTORITATEA ELECTORALĂ PERMANENTĂ – BIROUL JUDEȚEAN GORJ STR. VICTORIEI NR. 2-4, CAM. 135, MUNICIPIUL TÂRGU JIU
HARGHITA12:00SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 21 HARGHITA MIERCUREA CIUC, PIAȚA LIBERTĂȚII, NR. 5 (PALATUL ADMINITRATIV), PARTER, CAM. 13.
HUNEDOARA11:00SEDIUL – BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN NR. 22 HUNEDOARA, MUNICIPIUL DEVA, B-DUL 1 DECEMBRIE 1918, NR. 28, PARTER, CAMERA 1 BIS;
IALOMIŢA12:00BEJ IALOMIȚA, PIAȚA REVOLUȚIEI NR. 1, ET. 1, SLOBOZIA-IL
IAŞI12:00CONSILIUL JUDEȚEAN IAȘI, CAM. 120, BLD. ȘTEFAN CEL MARE ȘI SFÂNT, NR. 69, MUN. IAȘI
ILFOV12:00BEJ ILFOV, STR. SMÂRDAN NR. 3, PARTER, CAMERA 10/1/1, SECTOR 3, BUCUREȘTI
MARAMUREŞ10:00PALATUL ADMINISTRATIV MARAMUREȘ ( SALA 105)  STRADA GHEORGHE ȘINCAI, NR. 46, MUN. BAIA MARE
MEHEDINŢI09:00AUTORITATEA ELECTORALĂ PERMANENTĂ – BIROUL JUDEȚEAN MEHEDINȚI STR. TRAIAN NR. 89, MUNICIPIUL DROBETA TURNU SEVERIN
MUNICIPIUL BUCUREŞTI13:00SALA DE ȘEDINȚE A INSTITUȚIEI PREFECTULUI MUNICIPIULUI BUCUREȘTI, PIAŢA PRESEI LIBERE NR. 1, CORP B, ET. 3
MUREŞ10:00SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 28 MUREŞ MUNICIPIUL TÎRGU MUREȘ, STR. GEORGE ENESCU, NR. 2
NEAMŢ13:00DIRECȚIA TABERE, STR. ȘTEFAN CEL MARE, NR. 31, MUN. PIATRA-NEAMȚ
OLT11:00AUTORITATEA ELECTORALĂ PERMANENTĂ – BIROUL JUDEȚEAN OLT STR. AI CUZA NR. 12A, ETAJ 5, CAM. 4, MUNICIPIUL SLATINA
PRAHOVA09:00SALA DE CONSILIU- INSTITUȚIA PREFECTULUI – JUDEȚUL PRAHOVA
SATU MARE11:00SALA MICĂ A CONSILIULUI JUDEȚEAN SATU MARE, PIATA 25 OCTOMBRIE NR. 1, SATU MARE
SĂLAJ09:00SALA VIDEO A INSTITUTIEI PREFECTULUI JUDETULUI SĂLAJ, PIATA 1 DECEMBRIE 1918 NR. 12, ZALAU
SIBIU12:30SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 34 SIBIU MUNICIPIUL SIBIU, STR. ANDREI ȘAGUNA NR. 10, CAMERA 27
SUCEAVA10:00INSTITUȚIA PREFECTULUI-JUDEȚUL SUCEAVA, STR. ȘTEFAN CEL MARE, NR. 36, MUN. SUCEAVA
TELEORMAN09:30SEDIUL BECJ TELEORMAN, MUNICIPIUL ALEXANDRIA, STR. DUNĂRII, NR. 178, JUDEȚUL TELEORMAN
TIMIŞ09:00SEDIUL – BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN NR. 37 TIMIŞ, MUNICIPIUL TIMIŞOARA, B-DUL REVOLUŢIA DIN DECEMBRIE 1989, NR. 17, SALA NR. 9.
TULCEA13:00SALA ,,MIHAIL KOGĂLNICEANU” (SALA DE ȘEDINȚE A CONSILIULUI JUDEȚEAN TULCEA) MUNICIPIUL TULCEA STR. PĂCII, NR. 20 , JUDEȚUL TULCEA
VASLUI11:00CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR ”C. TĂNASE”, STR. ȘTEFAN CEL MARE NR. 153, SALA B3, MUN. VASLUI
VÂLCEA09:30CONSILIUL JUDEȚEAN VÂLCEA – SALA DE ȘEDINȚĂ STR. GRAL PRAPORGESCU NR. 1, MUNICIPIUL RÂMNICU VÂLCEA
VRANCEA14:30SALA DE CONSILIU A PRIMĂRIEI MUNCIPIULUI FOCȘANI MUNICIPIULUI FOCȘANI, B-DUL DIMITRIE CANTEMIR, NR. 1 BIS, JUDEȚUL VRANCEA
VOT PRIN CORESPONDENTA12:00SEDIUL – ATORITĂȚII ELECTORALE PERMANENTE – SALA 1