AEP: 26 noiembrie – tragere la sorți președinți și locțiitori secții de votare

Programarea tragerii la sorți computerizate pentru desemnarea președinților birourilor electorale ale secțiilor de votare și a locțiitorilor acestora

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) anunță că în data de 26 noiembrie 2016 va avea loc tragerea la sorți computerizată prin care instituția noastră va desemna președinții birourilor electorale ale secțiilor de votare și locțiitorii acestora.

Potrivit legislației electorale în vigoare, preşedintele biroului electoral al secţiei de votare şi locţiitorul acestuia sunt desemnaţi de către Autoritatea Electorală Permanentă, în ședință publică, anunţată cu 48 de ore înainte, prin tragere la sorţi computerizată, organizată la nivel judeţean sau al municipiului Bucureşti, cu 15 zile înaintea datei alegerilor parlamentare, pe funcţii, dintre persoanele înscrise în corpul experţilor electorali, cu domiciliul sau reşedinţa în judeţul respectiv, pe baza criteriului apropierii domiciliului sau reşedinţei de sediul secţiei de votare, precum şi pe baza criteriului studiilor absolvite.

Precizăm că tragerea la sorți computerizată va avea loc în prezența preşedinţilor birourilor electorale de circumscripţie, iar rezultatele acesteia vor fi aduse la cunoştinţă publică prin afişare pe site-ul Autorităţii Electorale Permanente, respectiv la sediile birourilor electorale de circumscripţie şi pe site-urile acestora.

Corpul experților electorali este o evidenţă permanentă a persoanelor care pot deveni preşedinţi ai birourilor electorale ale secţiilor de votare sau locţiitori ai acestora, înființată, gestionată și actualizată de către AEP. Prevederile privind corpul experților electorali au fost introduse prin Legea nr. 208/2015 privind alegerea Senatului și a Camerei Deputaților, precum și pentru organizarea și funcționarea Autorității Electorale Permanente, republicată, cu modificările și completările ulterioare și au fost aplicate pentru prima dată la alegerile locale din 5 iunie 2016.

În tabel găsiți programarea ședințelor publice pentru tragerea la sorți a președinților birourilor electorale și a locțiitorilor acestora:

Judet Ora tragere la sorți Locație tragere la sorți
ALBA 15:00 SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 1 ALBA MUNICIPIUL ALBA-IULIA, PIAȚA I. I. C.BRĂTIANU, NR. 1, CAM. 113 (INSTITUȚIA PREFECTULUI)
ARAD 10:00 SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN NR. 2 ARAD, MUNICIPIUL ARAD, PIAŢA SPORTURILOR FN, BAZINUL DE ÎNOT ,, DELFINUL”;
ARGEŞ 10:00 MUNICIPIUL PITEȘTI, SALA DE ȘEDINȚE A CONSILIULUI JUDEȚEAN, STR. VASILE MILEA, NR. 1, PARTER, JUDEȚUL ARGEȘ
BACĂU 10:00 INSTITUȚIA PREFECTULUI-JUDEȚUL BACĂU, CAM. 34, STR. MĂRĂȘEȘTI NR. 2-4, MUN. BACĂU
BIHOR 10:00 SALA NR. 2 A INSTITUȚIEI  PREFECTULUI JUDEȚULUI BIHOR ,PARCUL TRAIAN NR.5, ORADEA
BISTRIŢA-NĂSĂUD 10:00 SALA 15 A INSTITUȚIEI  PREFECTULUI JUDEȚULUI BISTRITA-NASAUD, PIATA PETRU RARES NR. 1 BISTRITA
BOTOŞANI 11:00 INSTITUȚIA PREFECTULUI-JUDEȚUL BOTOȘANI, SALA NICOLAE IORGA, STR. PIAȚA RVOLUȚIEI NR. 1-3, MUN. BOTOȘANI
BRAŞOV 09:00 SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 8 BRAŞOV MUNICIPIUL BRAȘOV, BULEVARDUL EROILOR, NR. 5
BRĂILA 10:00 SALA DE ȘEDINȚE A CONSILIULUI JUDEȚEAN BRĂILA (CAMERELE 402-404), ETAJ 4, DIN CADRUL PALATULUI ADMINISTRATIV MUNICIPIUL BRĂILA, PIAȚA INDEPENDENEȚEI NR. 2, JUDEȚUL BRĂILA
BUZĂU 12:30 SALA  MARE A CONSILIULUI JUDEȚEAN BUZĂU MUNICIPIUL BUZĂU, BULEVARDUL NICOLAE BĂLCESCU, NR. 48, JUDEȚUL BUZĂU
CARAŞ-SEVERIN 13:00 AUTORITATEA ELECTORALĂ PERMANENTĂ – FILIALA VEST, MUNICIPIUL REŞIŢA, PIAŢA 1 DECEMBRIE 1918 NR 7, ET. 2;
CĂLĂRAŞI 13:00 SALA DE ȘEDINȚE A INSTITUȚIEI PREFECTULUI JUDEȚULUI CĂLĂRAȘI, STR. SLOBOZIEI NR. 9-11, ET. 1
CLUJ 08:00 PALATUL ADMINISTRATIV CLUJ ( SALA MICA ), BLD. 21 DECEMBRIE 1918 NR. 58, CLUJ-NAPOCA
CONSTANŢA 08:00 SALA ,,REMUS OPREANU” DIN INCINTA PALATULUI ADMINISTRATIV MUNICIPIUL CONSTANȚA, BULEVARDUL TOMIS, NR. 51, JUDEȚUL CONSTANȚA
COVASNA 09:30 SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 15 COVASNA MUNICIPIUL SFÎNTU GHEORGHE, PIAȚA LIBERTĂȚII, NR. 6, CAM. 11
DÂMBOVIŢA 10:15 SEDIUL BECJ DÂMBOVIȚA, MUNICIPIUL TÂRGOVIȘTE, PIAȚA TRICOLORULUI, NR. 1, JUDEȚUL DÂMBOVIȚA
DOLJ 09:00 INSTITUȚIA PREFECTULUI JUDEȚUL DOLJ – SALA MARE (ETAJ 1) STR. UNIRII NR. 19, MUNICIPIUL CRAIOVA
GALAŢI 16:30 SALA DE ȘEDINȚE A CONSILIULUI JUDEȚULUI GALAȚI MUNICIPIUL GALAȚI, STRADA EROILOR, NR. 7, JUDEȚUL GALAȚI
GIURGIU 11:00 SALA DE ȘEDINȚE A INSTITUȚIEI PREFECTULUI JUDEȚULUI GIURGIU, ȘOS. BUCUREȘTI NR. 10, ET. 1
GORJ 10:00 AUTORITATEA ELECTORALĂ PERMANENTĂ – BIROUL JUDEȚEAN GORJ STR. VICTORIEI NR. 2-4, CAM. 135, MUNICIPIUL TÂRGU JIU
HARGHITA 12:00 SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 21 HARGHITA MIERCUREA CIUC, PIAȚA LIBERTĂȚII, NR. 5 (PALATUL ADMINITRATIV), PARTER, CAM. 13.
HUNEDOARA 11:00 SEDIUL – BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN NR. 22 HUNEDOARA, MUNICIPIUL DEVA, B-DUL 1 DECEMBRIE 1918, NR. 28, PARTER, CAMERA 1 BIS;
IALOMIŢA 12:00 BEJ IALOMIȚA, PIAȚA REVOLUȚIEI NR. 1, ET. 1, SLOBOZIA-IL
IAŞI 12:00 CONSILIUL JUDEȚEAN IAȘI, CAM. 120, BLD. ȘTEFAN CEL MARE ȘI SFÂNT, NR. 69, MUN. IAȘI
ILFOV 12:00 BEJ ILFOV, STR. SMÂRDAN NR. 3, PARTER, CAMERA 10/1/1, SECTOR 3, BUCUREȘTI
MARAMUREŞ 10:00 PALATUL ADMINISTRATIV MARAMUREȘ ( SALA 105)  STRADA GHEORGHE ȘINCAI, NR. 46, MUN. BAIA MARE
MEHEDINŢI 09:00 AUTORITATEA ELECTORALĂ PERMANENTĂ – BIROUL JUDEȚEAN MEHEDINȚI STR. TRAIAN NR. 89, MUNICIPIUL DROBETA TURNU SEVERIN
MUNICIPIUL BUCUREŞTI 13:00 SALA DE ȘEDINȚE A INSTITUȚIEI PREFECTULUI MUNICIPIULUI BUCUREȘTI, PIAŢA PRESEI LIBERE NR. 1, CORP B, ET. 3
MUREŞ 10:00 SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 28 MUREŞ MUNICIPIUL TÎRGU MUREȘ, STR. GEORGE ENESCU, NR. 2
NEAMŢ 13:00 DIRECȚIA TABERE, STR. ȘTEFAN CEL MARE, NR. 31, MUN. PIATRA-NEAMȚ
OLT 11:00 AUTORITATEA ELECTORALĂ PERMANENTĂ – BIROUL JUDEȚEAN OLT STR. AI CUZA NR. 12A, ETAJ 5, CAM. 4, MUNICIPIUL SLATINA
PRAHOVA 09:00 SALA DE CONSILIU- INSTITUȚIA PREFECTULUI – JUDEȚUL PRAHOVA
SATU MARE 11:00 SALA MICĂ A CONSILIULUI JUDEȚEAN SATU MARE, PIATA 25 OCTOMBRIE NR. 1, SATU MARE
SĂLAJ 09:00 SALA VIDEO A INSTITUTIEI PREFECTULUI JUDETULUI SĂLAJ, PIATA 1 DECEMBRIE 1918 NR. 12, ZALAU
SIBIU 12:30 SEDIUL- BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN  NR. 34 SIBIU MUNICIPIUL SIBIU, STR. ANDREI ȘAGUNA NR. 10, CAMERA 27
SUCEAVA 10:00 INSTITUȚIA PREFECTULUI-JUDEȚUL SUCEAVA, STR. ȘTEFAN CEL MARE, NR. 36, MUN. SUCEAVA
TELEORMAN 09:30 SEDIUL BECJ TELEORMAN, MUNICIPIUL ALEXANDRIA, STR. DUNĂRII, NR. 178, JUDEȚUL TELEORMAN
TIMIŞ 09:00 SEDIUL – BIROUL ELECTORAL JUDEŢEAN NR. 37 TIMIŞ, MUNICIPIUL TIMIŞOARA, B-DUL REVOLUŢIA DIN DECEMBRIE 1989, NR. 17, SALA NR. 9.
TULCEA 13:00 SALA ,,MIHAIL KOGĂLNICEANU” (SALA DE ȘEDINȚE A CONSILIULUI JUDEȚEAN TULCEA) MUNICIPIUL TULCEA STR. PĂCII, NR. 20 , JUDEȚUL TULCEA
VASLUI 11:00 CASA DE CULTURĂ A SINDICATELOR ”C. TĂNASE”, STR. ȘTEFAN CEL MARE NR. 153, SALA B3, MUN. VASLUI
VÂLCEA 09:30 CONSILIUL JUDEȚEAN VÂLCEA – SALA DE ȘEDINȚĂ STR. GRAL PRAPORGESCU NR. 1, MUNICIPIUL RÂMNICU VÂLCEA
VRANCEA 14:30 SALA DE CONSILIU A PRIMĂRIEI MUNCIPIULUI FOCȘANI MUNICIPIULUI FOCȘANI, B-DUL DIMITRIE CANTEMIR, NR. 1 BIS, JUDEȚUL VRANCEA
VOT PRIN CORESPONDENTA 12:00 SEDIUL – ATORITĂȚII ELECTORALE PERMANENTE – SALA 1