Activitate de educație rutieră la unitățile școlare din Dridu
Publicat de Razvan M.
Ieri, 30 martie, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Ialomița au desfășurat activități educativ-preventive la Școala Gimnazială și la Grădinița cu Program Normal din Dridu în cadrul programului „Săptămâna Altfel”.
Atenția copiilor a fost atrasă de laboratorul de educație rutieră, prin intermediul căruia au avut ocazia de a învăța, într-un mod interactiv, principalele reguli de circulație și comportamentele corecte în trafic.
Prin jocuri și discuții deschise, polițiștii le-au explicat copiilor cât de importantă este atenția în trafic și respectarea regulilor de circulație, menționând și riscurile la care se expun atunci când acestea nu sunt respectate.
Astfel de activități au rolul de a forma deprinderi corecte încă de la vârste mici și de a contribui la creșterea gradului de siguranță rutieră.
Polițiștii vor continua activitățile de informare și prevenire în unitățile de învățământ, pentru siguranța elevilor.
sursa: IPJ Ialomița


