Ziarul Obiectiv Ialomita > SPORT > ACS Viitorul Urziceni se califică în Divizia A la șah! https://wp.me/p49Kdo-cJg

ACS Viitorul Urziceni se califică în Divizia A la șah!

Rezultat de excepție obținut de clubul ACS Viitorul Urziceni la prima participare la Campionatul Naţional de șah pe echipe – Divizia B defașurat în perioada 5-14 octombrie în complexul din stradă Mihail Moxa – București.

La numai 10 luni de la afilierea la FR ȘAH, Viitorul a reușit promovarea în DIVIZIA A la șah clasic (divizia a două valorică a CN pe echipe), premieră istorică pentru un club de șah ialomițean.

Cu un mix excepțional între maturitatea jucătorilor cu experiență și dorința de afirmare a juniorilor, Viitorul a reușit să câștige 6 din cele 7 runde ale concursului. Suferind o singură înfrângere (la limită 2.5-1.5) împotriva experimentatei echipe a Ploiestului.

Reușita este cu atât mai mare cu cât echipa ialomițeană era considerată a șasea favorită la startul competiției, reușind să se califice dintr-o serie cu 16 echipe participante (record național pentru Divizia B!).

La competiție a luat parte și echipa a două a clubului care avea că obiectiv inițierea juniorilor în competiții naționale și dezvoltarea jucătorilor cu mai puțină experiență.

Acest rezultat arată ambiția și viziunea pe termen lung de care a dat dovadă conducerea clubului și de pasiunea cu care se planifică toate activitățile sportive.

Mai jos puteți regăsi clasamentul final și componența echipei.

Clasament Final

LocLoc la startNume EchipaRunde  +   =   –  TB1  TB2  TB3 
16Viitorul Urziceni I760112020,5
21CSU de Sah Bucuresti751111120,0
33CSU Ploiesti II751111119,5
47Spartac Bucuresti742110017,5
58Viitorii campioni RDM73228016,0
65Fianchetto Constanta72327015,5
9CSM Bucuresti73137015,5
84CS Alcor Bucuresti73137014,5
911CSU Ploiesti III73137014,0
1010Clubul Central de Sah72236413,5
1113CS Otopeni II73046213,5
1214CS Otopeni III73046012,0
132ACS Master Mind Bucuresti6213508,0
1415ACS MM Mihail Marin Bucuresti I7205408,5
1512Viitorul Urziceni II71153010,5
1616ACS MM Mihail Marin Bucuresti II7106203,0

 

Componența echipei cu rezultatele individuale

  1. Viitorul Urziceni I (Media Elo:2042, Captain: Sandor Petrut / TB1: 12 / TB2: 0)
MasaNumeRtg.1234567Pcte.JocuriMedie Elo Oponenti
1CMSandor Petrut2210010½½13,062023
2NMVeneteanu Ion-Cristian21661½½½1½15,071880
3ICosmulescu Alexandru-Paul19871½1,521548
4IJamba Alexandru179411111½5,561752
5IMortu Adrian1803110+½14,561549
6IIVeneteanu Mihai147911,011001