Ziarul Obiectiv Ialomita > SPORT > ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară! https://wp.me/p49Kdo-elD

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară!

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe.

Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe. O competiție formată din 10 echipe unde primele două clasate se califică în Superligă (competiția supremă pe echipe la care iau start în fiecare an cele mai bune 10 cluburi din țară).

Campionatul Naţional masculin pe echipe se organizează şi se desfăşoară divizionar, pe nivel competiţional valoric: în ordinea strictă a clasamentului ediţiei precedente, cu respectarea principiului promovării / retrogradării, în funcţie de numărul de locuri:

  1. Superliga masculină – turneu sistem Berger cu 10 participante
  2. Divizia A masculină – turneu sistem Berger cu 10 participante
  3. Divizia B masculină – 3 serii alcătuite după criterii geografice, open, în sistem elveţian cu VII-IX runde sau turneu sistem Berger.

Componenţa unei echipe în Divizia A este de 6 jucători titulari + 4 rezerve.

ACS Viitorul Urziceni s-a prezentat cu următorul lot:

ACS  Viitorul Urziceni – Media Rtg.:2240 Căpitan: Jambă Alexandru
Masa NumeleRtg.FEDPct. Nr. partide
1GMSanduleac Vasile2426MDA5,59
2IMTomescu Vlad2327ROU69
3FMCeres Dragoș2302MDA5,59
4CMMartian Dragoș-Daniel2160ROU7,59
5CMȘandor Petruţ2182ROU5,58
6IBălan Bogdan2043ROU59
7IJambă Alexandru1816ROU0,51
8AFMPăun Bogdan-Andrei1644ROU00
9IIEnache Virgilius-Ionel1445ROU00
10IITănase Vasile-Marian1435ROU00

Viitorul Urziceni a participat în Divizia A din postura de nou-promovată, castingand în 2018 Divizia B – Seria București. După o evoluție de excepție pe parcursul celor 10 zile de competiție, Viitorul Urziceni a obținut calificarea în Superligă, reușind să se claseze pe locul al doilea, la 2 puncte în spatele principalei favorite, echipa CS Comunal Ghiroda și Giarmata Vii.

Este un succes de răsunet pentru șahul ialomițean, fiind prima dată în istoria județului când avem un club de șah în prima ligă națională. Rezultatul fiind cu atât mai mare cu cât vorbim despre un club înființat în 2018, care a reușit să promoveze succesiv până în primul eșalon.

Pe lângă medalia de argint obținută de echipă, Viitorul a mai înregistrat rezultate de excepție pe fiecare masă. Toți sportivii clubului având performanțe deosebite, ca drept dovadă 5 dintre ei s-au clasat pe podium la mesele unde au evoluat după cum urmează:

Aur:

  • Daniel Marțian la masa 4 (cu 7,5 puncte din 9 partide)

Bronz:

  • Vlad Tomescu la masa 2 (cu 6 puncte din 9 partide)
  • Dragoș Ceres lamasa 3 (cu 5,5 puncte din 9 partide)
  • Petruț Sandor lamasa 5 (cu 5,5 puncte din 8 partide)
  • Bogdan Bălan la masa 6 (cu 5 puncte din 9 partide)

Mai jos se regăsește clasamentul final al competiției.

LocEchipaNr. partideVEÎPuncteTB2TB3
1CS  Comunal Ghiroda și Giarmata Vii981017042
2ACS  Viitorul Urziceni971115036
3ACS Pheonix Buzău961213034
4SCM  Gloria Buzău942310026
5CS  Universitar  Ploiești93339028
6CS Muncitorul Reșița92347125
7CS  Universitatea Arad92347124
8CS Universitatea Târgoviște92256026
9CS Ineu92165020
10Asociația Șah-Club  Bistrița90181012