Ziarul Obiectiv Ialomita
Ziarul Obiectiv Ialomita

Știri locale din județul Ialomița

  • HOME
  • Infotrafic
    • Anunțuri
  • Anunțuri și Informaţii Utile
  • Lege şi Ordine
  • Locuri de muncă
  • Locale Ialomița
  • Evenimente
  • Politică
  • Vremea
  • Magazin
    • Stiri nationale
    • No comment

Jandarmii ialomițeni au alergat alături de voluntari la “Ștafeta Veteranilor”

Publicat de Obiectiv Ialomita
5 octombrie 2021, 5:26 PM

Jandarmii ialomițeni au participat luni, 04 octombrie, la a VIII-a ediție a “Ștafetei Veteranilor”, acțiune organizată de Asociația Invictus România, împreună cu M.Ap.N., care presupune purtarea în alergare și pe bicicletă, pe trei trasee care însumează aproximativ 3800 de kilometri, a unei ștafete reprezentată de una dintre culorile drapelului tricolor – albastru, galben și roșu.

Stafeta Veteranilor 01
Stafeta Veteranilor 02
Stafeta Veteranilor 03

Startul Ștafetei s-a dat vineri, 1 octombrie, pe traseul albastru, din faţa Mausoleului Eroilor din Mărăşeşti, având ca destinație finală municipiul Carei, ultima localitate transilvană eliberată la 25 octombrie 1944, când Ştafeta îşi va împlini misiunea şi va prezenta onorul, în mod simbolic, tuturor celor care s-au jertfit pentru România.

Jandarmii ialomițeni au luat startul la Monumentul Eroilor Revoluției din Slobozia, iar după 90 de kilometri și aproximativ 10 ore de alergat și pedalat, Ștafeta albastră a ajuns la Brăila, unde a fost predată următorilor voluntari militari și civili.

„A fost o zi lungă, solicitantă, dar plină de ambiție și determinare. Am fost onorați să luăm parte pentru prima dată la acest eveniment național, unde am îmbinat pasiunea pentru alergare cu patriotismul, spiritul de sacrificiu şi respectul faţă de Eroii neamului. Ne bucurăm că am putut face parte din echipa care a adus ștafeta albastră la Brăila și le dorim tuturor voluntarilor succes și drumuri bune până la destinația finală”, au transmis jandarmii ialomițeni.

asociatia invicturs romania jandarmeria ialomita mapn stafeta veteranilor

Știri recente:

Festivalul-concurs naţional de folclor „Doina Bărăganului“ – Tradiție, cultură și bucurie la Slobozia
Jandarmii ialomițeni au desfășurat peste 800 de misiuni de ordine publică în luna mai 
AJOFM Ialomița: Șomerii absolvenţi de învăţământ gimnazial au ponderea cea mai mare în totalul șomerilor înregistrați în evidenţele AJOFM Ialomița (39,8%)
Din 2 iunie, și în Ialomița se vor emite cărți de identitate electronice
Au început lucrările de modernizare a Stadionului 1 Mai din Slobozia
Vezi mai multe ştiri din Ialomiţa ➡️

Program de gardă farmacii,
Slobozia, luna MAI 2025
agrichim>
Diami
Telefonul Varstnicului
ziare.org   ziare & stiri
  • Termeni și condiții
  • Politica de Confidențialitate
  • Obiectiv Ialomița utilizează cookies. Află mai multe
  • Contact
Facebook Twitter Youtube Instagram
Ziarul Obiectiv Ialomita © 2011 - 2025 | obiectiv.net